google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc 2023 af yasası ne zaman çıkıyor? Bugün TBMM’nde tarih verildi - haberbil.net
Gündem

2023 af yasası ne zaman çıkıyor? Bugün TBMM’nde tarih verildi

Milletvekili Necmettin Çalışkan, 29 Ekimde af olacağı yönündeki beklentilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Çalışkan, af konusunun hukuksuzlukların giderilmesi ve yeni bir sayfa açılması için önemli olduğunu söyledi.

Saadet Partisi Hatay Milletvekili Necmettin Çalışkan, 29 Ekimde af olacağı yönündeki beklentilere ilişkin açıklamalarda bulundu. Çalışkan, ilgili makamların acilen konuya açıklık getirmesi gerektiğini söyledi.

Af, Hataların Silinmesi ve Beyaz Sayfa Açılması Demek

Çalışkan, özellikle olağanüstü süreçte yaşanan hukuksuzlukların giderilmesi için af konusunun önemli olduğunu belirtti. Af, bir tamir mekanizması olarak yapılan hataların silinmesi ve yeni bir sayfa açılmasına zemin hazırlayacaktır dedi.

Çalışkan, hukuksuz şekilde ihraç edilen kimselerden beraat edenlerin görevlerine iadesi ve olağanüstü süreçte yargılama olduğundan bu hüküm giyenlerin yeniden yargılanması gerektiğini vurguladı. Bu konudaki spekülasyonlara da açıklık getirilmelidir diye ekledi.

Adalet Herkese Lazım

Çalışkan, yapılacak düzenlemenin kamu vicdanını yaralamaması gerektiğini de ifade etti. Adalet herkese lazımdır diyen Çalışkan, af konusunda mağdur olanların haklarının teslim edilmesini istedi.

Çalışkan, ayrıca af konusunda siyasi partiler arasında bir uzlaşma sağlanması gerektiğini de söyledi. Millet İttifakı olarak bu konuda ortak bir tavır sergileyeceklerini belirten Çalışkan, Cumhur İttifakı’ndan da bu konuda duyarlılık beklediklerini dile getirdi.

Başa dön tuşu