Gündem

4-7 Bin TL arasında değişen sosyal yardım paraları hesaplara yatırılmaya başladı!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından minimum 4 bin TL, maksimum 7 bin TL’ye kadar verilen sosyal yardım paraları başvuru sahiplerinin banka hesaplarına yatırılmaya başladı.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kendi resmi internet sayfası üzerinden 4 bin TL ile 7 bin TL arasında, acil ihtiyaçlar için sosyal yardım ödemeleri yapılacağını belirtmişti. Bu nakit yardımları için başvurular devam ederken bakanlık, bu paraların başvuru sahiplerinin PTT ve Ziraat Bankası hesaplarına yatırılmaya başladığın duyurdu.

Minimum 4.000 TL, maksimum 7.000 TL verilen bu nakit desteğinden kimler faydalanabilir? Başvurular nereye ve nasıl yapılır? İşte detaylar…

Türkiye, deprem, sel, yangın, kar, heyelan gibi doğal afetlerin sık yaşandığı bir ülkedir. Bu afetler sonucunda vatandaşlarımızın hayatları, sağlıkları ve mal varlıkları zarar görebilmektedir. Bu durumlarda devlet, afetzedelere çeşitli yardımlar sunmaktadır. Bu yardımlar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) tarafından yürütülmektedir.

Afet ve acil durum yardımları, vatandaşlarımızın gıda, giyim, barınma, sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik nakdi veya ayni olarak verilen desteklerdir. Bu yardımlardan faydalanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bunlar şöyle sıralanabilir:

Afet ve/veya acil durum halinden etkilenen vatandaşlar faydalanabilmektedir. (Olayın meydana geldiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde muhtaçlık koşulu aranmaksızın)

Afet ve/veya acil durum halinden etkilenen vatandaşların 18 yaş üstü aile bireyleri başvurabilmektedir.

Başvuru, afetin meydana geldiği il veya ilçedeki SYDV’ye yapılmalıdır.

Başvuru sırasında kimlik belgesi, ikametgah belgesi, afete maruz kaldığını gösteren belge (fotoğraf, rapor vb.) gibi belgeler istenebilir.

Afet ve acil durum yardımları, afetin türüne ve etkisine göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak verilen yardım miktarları şu şekildedir:

Acil ve Temel İhtiyaç Yardımları: 5.000 TL’ye kadar

Yangın, Sel ve Deprem Felaketinde; 7.000 TL’ye kadar

Kar, Heyelan, Kaya Düşmesi Felaketinde; 4.000 TL’ye kadar

Geçimini Tarım ve Hayvancılıkla Sağlayan Muhtaç Hanelere; 4.000 TL’ye kadar

Afetzedelerin Tahliyelerinin Sağlanması Amacıyla; 4.000 TL’ye kadar

Afet ve acil durum yardımları hakkında daha fazla bilgi almak için SYDV’nin resmi web sitesini ziyaret edebilir veya en yakın SYDV’ye başvurabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu