Gündem

55 bin öğretmen alımı ne zaman yapılacak?

Milletvekili Yüksel Arslan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tweetini hatırlatarak, 55 bin öğretmen alımının ne zaman yapılacağını sordu. Arslan, atama bekleyen öğretmenlere müjdeli haberin verilmesini istedi. Öğretmen atamalarında son durum nedir? Öğretmen adayları ne istiyor? Detaylar haberimizde.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Yüksel Arslan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 1 Nisan 2023 tarihinde attığı tweeti hatırlatarak, 55 bin öğretmen alımının ne zaman yapılacağını sordu. Arslan, atama bekleyen öğretmenlere müjdeli haberin verilmesini istedi.

Ankara’da 28. dönem TBMM’ye İYİ Parti’den seçilen Yüksel Arslan, öğretmen atamalarıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrıda bulundu. Arslan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Erdoğan’ın 1 Nisan 2023 tarihinde “Biz, verdiği sözü göreve gelince unutanlardan, sandık ufukta görülünce vaat bohçasını açıp seçim sonrası üzerine yatanlardan değiliz.” diye tweet attığını hatırlattı.

Arslan, ayrıca önceki Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in de Milli Eğitim Bakanlığı’na 2022 KPSS’yle ek öğretmen ataması yapılacağını taahhüt ettiğini belirtti. Arslan, bu sözlerin yerine getirilmesini beklediklerini ifade ederek, şu soruları yöneltti:

“Tüm branşlar için 55 bin ek atama ne zaman yapılacaktır? Atama bekleyen öğretmenlerimize müjdeli haber ne zaman verilecektir?”

Arslan’ın paylaşımına çok sayıda yorum ve beğeni geldi. Bazı kullanıcılar Arslan’a teşekkür ederken, bazıları da öğretmen atamalarının bir an önce yapılmasını talep etti.

Öğretmen atamalarında son durum nedir?

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) 2023 yılında yapacağı öğretmen atamalarına ilişkin henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak MEB’in 2022 KPSS sonuçlarına göre 20 bin kadrolu ve 10 bin sözleşmeli olmak üzere toplam 30 bin öğretmen ataması yapması bekleniyor.

Öte yandan MEB’in ek atama yapması için de bütçe talebinde bulunduğu iddia edildi. Bazı haber kaynaklarına göre MEB, 2023 yılında ek olarak 25 bin kadrolu ve sözleşmeli öğretmen ataması için Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan izin istedi. Bu iddianın doğru olması halinde MEB’in toplamda 55 bin öğretmen ataması yapması mümkün olabilecek. Ancak bu konuda henüz net bir bilgi yok. MEB’in öğretmen atamalarına ilişkin takvimini ve kontenjanlarını önümüzdeki günlerde açıklaması bekleniyor.

Öğretmen adayları ne istiyor?

Öte yandan Türkiye’de yaklaşık 500 bin civarında atama bekleyen öğretmen adayı olduğu tahmin ediliyor. Öğretmen adayları, uzun süredir MEB’in daha fazla atama yapmasını ve kadrolu istihdam sağlamasını istiyor.

Özellikle pandemi döneminde uzaktan eğitim sürecinde yaşanan sorunlar nedeniyle öğrencilerin eğitim kalitesinin düştüğünü savunan öğretmen adayları, öğretmen açığının kapatılması gerektiğini vurguluyor.

Öğretmen adayları, ayrıca MEB’in atama kriterlerini de eleştiriyor. Öğretmen adayları, KPSS puanının yanı sıra mülakat, sözlü sınav, özel yetenek sınavı gibi kriterlerin objektif olmadığını ve liyakati zedelediğini iddia ediyor.

Öğretmen adayları, bu kriterlerin kaldırılmasını veya değiştirilmesini talep ediyor. Öğretmen adayları, aynı zamanda MEB’in öğretmenlik mesleğine ilişkin şartlarını da yetersiz buluyor. Öğretmen adayları, öğretmenlik mesleğinin itibarının artırılması, maaş ve ek ödemelerin iyileştirilmesi, çalışma koşullarının düzeltilmesi gibi konularda da MEB’den adım atmasını istiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu