Dünya

ABD-İran anlaşması: Beş Amerikalı mahkumun serbest bırakılması için 6 milyar dolarlık petrol parası

ABD, İran’da tutuklu bulunan beş Amerikalı’nın serbest bırakılması karşılığında, Güney Kore’de dondurulan İran petrol gelirindeki 6 milyar dolara erişim izni vermeyi kabul etti. Bu anlaşma, Umman, Katar ve İsviçre’nin arabuluculuk yaptığı gizli müzakereler sonucunda sağlandı.

ABD, İran’ın beş Amerikalı mahkumunu serbest bırakması karşılığında, Güney Kore’de dondurulan İran petrol gelirindeki 6 milyar dolara erişim izni vermeyi kabul etti. Bu anlaşma, Umman, Katar ve İsviçre’nin arabuluculuk yaptığı gizli müzakereler sonucunda sağlandı.

Mahkumlar ev hapsinde

Basında Perşembe günü çıkan haberlere göre, İran, şu anda Tahran’daki bir otelde ev hapsinde tutulan beş İranlı/Amerikalı çifte vatandaşını serbest bıraktı. Mahkumlar, Amerika Birleşik Devletleri’ne dönmek için bir uçağa binene kadar haftalarca otelde tutulacak.

Mahkumlardan birinin avukatı, “buradan sonra ne olacağına dair hiçbir garanti yok” uyarısında bulundu.

Mahkumların kimlikleri gizli tutuluyor, ancak bazıları casusluk ve ulusal güvenliği tehlikeye atmak gibi suçlamalarla yargılanmıştı. Bazıları ise sadece İran’a ziyaret amaçlı gelmişti.

Petrol parasının akıbeti

Beyaz Saray yetkilileri, tutukluların serbest bırakılması karşılığında İran’a ne verdiklerini doğrulamadı, ancak konuya aşina olan isimsiz kaynaklar, Amerikalıların nihayet evlerine dönmelerine izin verildiğinde, yaptırımları ihlal etmekten ceza alan birkaç İran vatandaşının hapishaneden serbest bırakılacağını öne sürdü. Beyaz Saray, tutukluların serbest bırakılmasına ek olarak, şu anda Güney Kore’de tutulan İran petrol gelirlerinden 6 milyar doların Katar’daki bir bankaya transferini de ayarlayacak. Para, Katar hükümeti tarafından kontrol edilecek ve bu da İran’ın parayı yalnızca ilaç ve gıda gibi insani ihtiyaçlarla ilgili satın alımlar için satıcılara ödeme yapmak için kullanmasını sağlayacak.

Umman, Katar ve İsviçre’nin arabuluculuk yaptığı müzakerelere aşina olan kaynaklara göre, anlaşma haftalardır üzerinde çalışılıyor.

Sadece insani amaçlar için kullanılabilen petrol parası Katar banka hesabına yatmadan Amerikalıların evlerine dönmesine izin verilmeyecek.

Uluslararası Kriz Grubu’nun İran direktörü Ali Vaez’e göre, “İran’ın bu anlaşma kapsamında yapabileceği tek şey, Doha’daki bir bankaya gıda ve ilaç ile ikili askeri kullanıma sahip olmayan sınırlı sayıda tıbbi ekipman için sipariş vermek. Doha’daki banka malları ödeyecek ve Katarlı şirketler onları İran’a teslim edecekti. İran’ın fonlara doğrudan erişimi yok.”

Anlaşmanın önemi

Bu anlaşma, ABD ve İran arasındaki ilişkilerin son yıllarda en düşük seviyeye indiği bir dönemde geldi. ABD, 2018 yılında nükleer anlaşmadan çekildikten ve İran’a sert yaptırımlar uyguladıktan sonra, İran da nükleer faaliyetlerini artırdı ve bölgesel müttefiklerine saldırılar düzenledi.

Anlaşma, aynı zamanda ABD Başkanı Joe Biden’ın göreve başlamasından bu yana iki ülke arasında yapılan ilk önemli diplomasinin de bir işareti. Biden, nükleer anlaşmaya geri dönmek istediğini, ancak bunun için İran’ın önce nükleer taahhütlerine uyması gerektiğini söyledi. İran ise ABD’nin önce yaptırımları kaldırması gerektiğini savundu.

Bu anlaşma, iki taraf arasında güven inşa etmek için bir adım olabilir, ancak nükleer anlaşmanın geleceği hala belirsizliğini koruyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu