Ekonomi

ABD Vadeli İşlemleri Otomobil ve Çip Sektöründeki Sorunlarla Geriledi

ABD hisse senedi vadeli işlemleri, otomobil ve çip üreticilerinin baskısıyla yön kaybetti. Ford, GM ve Stellantis’in üretim sorunları ve TSMC’nin tedarikçilerinin erteleme kararı piyasaları etkiledi. Arm Holdings ise Nasdaq’ta yükselişe geçti.

ABD’de hisse senedi vadeli işlemleri Cuma günü otomobil ve çip sektöründeki sorunlar nedeniyle geriledi. Ford, GM ve Stellantis’in üretim sorunları ve TSMC’nin tedarikçilerinin erteleme kararı piyasaları etkiledi. Arm Holdings ise Nasdaq’ta yükselişe geçti.

Otomobil Sektöründe Üretim Sorunları

ABD’nin en büyük otomobil üreticilerinden Ford ve GM, piyasa öncesi ticarette sert düşüş yaşadı. Ford’un hisseleri %2’nin üzerinde kayıp yaşarken, GM’in hisseleri %1,5 geriledi. Bu düşüşün nedenleri arasında United Auto Workers’ın grev başlatması ve Midwest’te Ford, General Motors ve Chrysler’in sahibi Stellantis’e ait üç fabrikada üretimi durdurması yer alıyor.

Stellantis’in hisseleri ise piyasa öncesi hafif artış gösterdi (%0,6). Şirket, küresel yarı iletken kıtlığı nedeniyle bazı modellerin üretimini azalttığını ancak talebi karşılamak için diğer modellerin üretimini artırdığını açıkladı.

Çip Sektöründe Tedarik Sorunları

Çip sektöründe de tedarik sorunları yaşanıyor. Dünyanın en büyük çip üreticisi olan Tayvanlı TSMC’nin büyük tedarikçilerinden biri olan Applied Materials, Reuters’e yaptığı açıklamada, müşteri talebine ilişkin endişeler nedeniyle üst düzey çip üretim ekipmanlarının teslimatını ertelediğini söyledi. Bu haberin ardından Applied Materials’in hisseleri yaklaşık %2 düştü.

TSMC’nin diğer tedarikçilerinden olan Lam Research ve KLA Corp da piyasa öncesi işlemlerde düşüş gösterdi. Lam Research %1,4, KLA Corp ise %1,3 geriledi.

Arm Holdings Nasdaq’ta Parladı

Öte yandan çip tasarım şirketi olan Arm Holdings, Nasdaq’ta ilk işlem günü olan önceki gün neredeyse %25’lik bir artış kaydettikten sonra piyasa öncesi işlemlerde de neredeyse %9 oranında değer kazandı. Şirket, Nvidia tarafından satın alınma sürecinde olduğunu ancak bu sürecin tamamlanmasının zaman alacağını belirtti. Arm Holdings’in hisseleri Nasdaq’ta ARMH koduyla işlem görüyor.

Haftada Dow Jones şu ana kadar yaklaşık %1, S&P 500 %1,1 ve Nasdaq %1,2 arttı. Piyasaların Cuma günkü kapanışına kadar nasıl bir seyir izleyeceği merak ediliyor.

İlgili Makaleler