Dünya

ABD’de Büyük Bankalar Sermaye Rezervlerini Artırmak Zorunda Kalacak

ABD mali makamları, büyük bankaların sermaye rezerv oranlarını artırmasını istiyor. Bu, bankaların borç verme faaliyetlerini kısıtlayabilecek ve kayıplara yol açabilecek bir hamle. Ayrıca, bölgesel bankalar arasında daha fazla birleşme olasılığı da artıyor.

ABD’de, 100 milyar dolardan fazla varlığa sahip büyük bankaların, gelecekteki mali krizlere hazırlanmak için sermaye rezerv oranlarını şu anda yaptıklarından %19’a kadar daha fazla artırmaları bekleniyor.

Yahoo Finance gibi ABD medya kuruluşlarına göre, 27’sinde (yerel saat), ABD mali makamları, 2008 mali krizinden bu yana en güçlü olan büyük bankalara karşı yasal işlem başlatacak. ABD medyası, büyük ABD bankalarının sermaye stoklama oranlarını mevcut seviyeden ortalama yüzde 16 oranında artırmak zorunda kalacaklarını bildirdi.

ABD’nin en büyük bankaları olan JPMorgan Chase ve Bank of America (BofA) gibi ülke çapında şube ağlarına sahip bankaların sermaye rezerv oranlarını ortalama yüzde 19 oranında artırmaları gerekiyor. Varlıkları 100 milyon dolar ile 250 milyon dolar arasında olan küçük bankaların sermaye rezervlerini ortalama %5 oranında artırmaları gerekiyor.

ABD mali otoriteleri, büyük ve küçük bankaları, bir kriz başladığında yanıt verebilmeleri için sermaye stoklarını artırmaya teşvik etmeyi planlıyor. Ancak, bankalar stoklanmış sermayelerini artırması halinde, borç vermede kısıtlamalara gidilecek ve bu da kayıplara yol açabilecektir.

Yahoo Finance, bankaların hükümetin politikasına direndiğini gün bildirdi. ABD hükümeti, 30 Kasım’a kadar yeni kural değişikliğiyle ilgili görüşleri toplayacak ve ardından Temmuz 2025’ten itibaren üç yıl boyunca uygulayacak.

PacWest Bancorp’un Bank of California tarafından satın alınmasıyla daha fazla ABD bölgesel bankasının birleşeceğine dair bir analiz var. Odeon Capital Group Kıdemli Araştırma Analisti Dick Bob şunları söyledi: “Özel sermayenin borç verme işine artan katılımı, bankalar için düzenleyici sermaye gerekliliklerinin sıkılaştırılması, vb.Bu , daha küçük bankalar arasında daha fazla konsolidasyona yol açacaktır” dedi .

Bank of California , PacWest’i satın aldığında , devlet desteği almadı ve harici bir finansman kaynağı olarak bir özel sermaye fonundan nakit kullandı.

Küresel özel sermaye fonları Warburg Pincus ve Centerbridge, birleşen şirkette yaklaşık %19 hisseyi güvence altına almak için yeni ihraç edilen hisseye toplam 400 milyon $ yatırım yapacak .

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, bu yılın başlarında yaşanan bankacılık krizinin ardından bölgesel bankacılık sorunlarının artık yatıştığını söyledi .

Başkan Powell , önceki gün Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, ” Banka kazançları bu çeyrekte genel olarak güçlü ve bankacılık sistemi genel olarak güçlü ve dirençli olmaya devam ediyor. ”

Başkan Powell , Fed’in 31’inde yayınlanacak olan ABD Kıdemli Kredi Yetkilileri Görüş Anketi’nin (SLOOS) gelecekteki borç verme koşullarının daha da sıkı olacağını öne süreceğini tahmin etti.

ABD bölgesel bankalarının varlık değerleri, Fed’in seri faiz artırımları sonucunda düştü.

İflas etmelerindeki kilit faktör, bu bankaların büyük miktarlarda devlet tahvili veya ipoteğe dayalı menkul kıymetler (MBS) bulundurmalarıdır.

Tahviller, faiz oranları düşük olduğunda avantajlı olan, ancak faiz oranları yükseldiğinde daha külfetli hale gelen sabit bir faiz oranı öder.

Faiz oranları yükseldiğinde, yatırımcılar düşük getirili tahvillerden hoşlanmaz ve tahvil fiyatları düşer.

ABD’deki birçok bölgesel banka, pandemi döneminde tahvil alımlarını artırdı. O zamanlar mevduat miktarı büyüktü ve kredi talebi arttı ve faiz oranları da düşüktü.

ABD’deki birçok bankanın bu gerçekleşmemiş kayıpları var. Ayrıca, bu bankalar likidite sağlamak için tahvil satarlarsa, önemli kayıplara uğrayacaklardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu