google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc ABD’de Ham Petrol Stokları Düştü, Fiyatlar Yükseldi - haberbil.net
Genel

ABD’de Ham Petrol Stokları Düştü, Fiyatlar Yükseldi

ABD’de ham petrol stoklarının düşmesi, fiyatları yükseltiyor. Brent ve WTI, haftalık raporların ardından yükselişe geçti. Piyasalar, küresel arz ve talep dengesini izliyor.

ABD’de ham petrol stokları, geçen hafta 700.000 varil azalarak 457,4 milyon varile geriledi. Bu, yılın bu zamanı için beş yıllık ortalamanın %1 üzerinde bir seviye. Stoklardaki düşüş, ham petrol fiyatlarını destekledi ve Brent ve WTI, haftalık raporların ardından yükselişe geçti.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), 14 Temmuz’da sona eren haftada ham petrol stoklarında 700.000 varillik bir düşüş bildirdi. Bu, bir önceki hafta 5,9 milyon varillik bir stok artışıyla karşılaştırıldığında önemli bir değişiklik anlamına geliyor.

Stoklardaki düşüş, ABD’nin ham petrol üretiminin günlük ortalama 11,4 milyon varilden 11,3 milyon varile gerilemesinden kaynaklanıyor olabilir. Üretimdeki azalma, OPEC+ grubunun üretim kısıntılarını gevşetme konusunda anlaşmaya varmasının ardından geldi.

EIA ayrıca benzinde 1,1 milyon varil ve orta distilatlarda 0,2 milyon varillik stok değişiklikleri bildirdi. Benzin stokları hala beş yıllık mevsimsel ortalamanın %7 altında seyrediyor. Bu, yaz aylarında artan sürüş talebini karşılamak için yeterli olmayabilir.

Verilerin açıklanmasının ardından ham petrol fiyatları kısa süreliğine düştü, ancak gün içinde toparlandı. Brent ham petrolü varil başına 80,20 dolardan işlem görürken, West Texas Intermediate (WTI) 76,12 dolardan işlem görüyordu. İkisi de açılıştan daha yüksekti.

Ham petrol fiyatlarındaki yükselişi destekleyen başka faktörler de vardı. Amerikan Petrol Enstitüsü (API), Salı günü bu hafta için benzer ham petrol stok rakamları bildirdi ve geçen hafta için 797.000 varillik bir düşüş tahmin etti.

Ayrıca piyasalar, küresel arz ve talep dengesini izliyor. OPEC+, Ağustos ayından itibaren günlük üretimi 400.000 varil artırma kararı aldı. Ancak bu miktarın artan talebi karşılamak için yeterli olup olmayacağı belirsiz.

Öte yandan, koronavirüs pandemisi nedeniyle bazı ülkelerde yeni kısıtlamalar uygulanabilir. Bu da petrol talebini olumsuz etkileyebilir.

Ham petrol piyasası, önümüzdeki haftalarda bu faktörlerin etkisini görmeye devam edecek.

Başa dön tuşu