google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc ABD’de ham petrol stokları tahminleri aştı - haberbil.net
Genel

ABD’de ham petrol stokları tahminleri aştı

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’nin yayınladığı Petrol Durum Raporu’na göre, ABD’deki ham petrol stokları geçen hafta piyasa beklentilerinin çok üzerinde bir düşüş kaydetti. Damıtılmış ürün stokları da azalırken, benzin stokları ve Cushing’teki ham stoklar arttı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) tarafından yayınlanan Petrol Durum Raporu’na göre, ABD’deki ham petrol stokları geçen hafta piyasa beklentilerinin çok üzerinde bir düşüş kaydetti. 29 Eylül 2023’te sona eren haftada, ham petrol stokları bir önceki haftaya göre 2,224 milyon varil azalarak 421,9 milyon varile geriledi.

Bu, analistlerin 0,446 milyonluk bir düşüş öngördüğü tahminlerin beş katından fazlasıydı.

Ham petrol stoklarındaki bu düşüş, ABD’nin ham petrol üretiminin de geçen hafta günlük ortalama 11,3 milyon varilden 11,2 milyon varile düştüğünü gösteriyor. ABD’nin ham petrol üretimi, Kasım 2022’de günlük ortalama 12,9 milyon varile ulaştıktan sonra, koronavirüs salgını ve küresel talep daralması nedeniyle düşüş eğilimine girdi.

Damıtılmış ürün stokları da azaldı

EIA raporuna göre, damıtılmış ürün stokları da geçen hafta düştü. Dizel ve kalorifer yakıtını da içeren damıtılmış stoklar, piyasanın 0,333 milyonluk bir düşüş beklediği yerde, 1,269 milyon varil azalarak 136,2 milyon varile geriledi .

Damıtılmış ürün stokları, ABD’deki soğuk hava koşulları ve artan talep nedeniyle son aylarda azalma eğilimi gösteriyor.

Benzin stokları ise arttı

EIA raporunun tek olumsuz noktası benzin stoklarının artması oldu. Benzin stokları, piyasanın 0,161 milyonluk bir artış beklediği yerde, 6,481 milyon varil artarak 230,5 milyon varile yükseldi .

Benzin stoklarındaki bu artış, ABD’de benzin talebinin hala salgın öncesi seviyelerin altında olduğunu gösteriyor.

Cushing’teki ham stoklar da yükseldi

EIA raporuna göre, Cushing, Oklahoma teslimat merkezindeki ham petrol stokları da geçen hafta arttı. Cushing’teki ham stoklar, önceki hafta 0,943 milyon varil düştükten sonra 0,132 milyon varil artarak 35,6 milyon varile yükseldi.

Cushing’teki ham stoklarının seviyesi, ABD’nin orta batısındaki rafinerilerin işlem kapasitesini ve talebini yansıtıyor.

Başa dön tuşu