Dünya

ABD’de intiharlar tarihin en yüksek seviyesine ulaştı: Nedenleri ve çözümleri

ABD’de intihar sayısı 2021’de arttı. Bu artışın nedenleri ve önlenmesi için neler yapılabileceği hakkında bilgi edinin.

Perşembe günü yayınlanan yeni hükümet verilerine göre, geçen yıl ABD’de yaklaşık 49.500 kişi kendi yaşamına son verdi. Bu sayı, II. Dünya Savaşı’nın şafağından bu yana herhangi bir zamandan daha yüksek ve uzmanlar bu durumu endişe verici olarak nitelendiriyor.

Intiharın nedenleri neler?

Rakamları yayınlayan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yıl için henüz bir intihar oranı hesaplamadı, ancak mevcut veriler, intiharların ABD’de çok yaygın bir sorun olduğunu gösteriyor.

“Bir sorun var. Geçen yıl oğlu kendini vurarak öldüren Floridalı 45 yaşındaki Christina Wilbur, “Sayı artmamalı” dedi.

Uzmanlar, intiharın karmaşık olduğu ve son zamanlardaki artışların, daha yüksek depresyon oranları ve akıl sağlığı hizmetlerinin sınırlı mevcudiyeti dahil olmak üzere bir dizi faktör tarafından yönlendirilebileceği konusunda uyarıyorlar.

Amerikan İntiharı Önleme Vakfı’nda araştırmadan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Jill Harkavy-Friedman, ana etkenin silahların artan mevcudiyeti olduğunu söyledi.

Silah içeren intihar girişimleri, diğer araçlara göre çok daha sık ölümle sonuçlanıyor ve silah satışları patladı – ateşli silahları giderek daha fazla eve yerleştirmek.

Yakın tarihli bir Johns Hopkins Üniversitesi analizi, ülkenin genel silahlı intihar oranının geçen yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldiğini hesaplamak için 2022 ön verilerini kullandı. Araştırmacılar, ilk kez, Siyah gençler arasındaki silahlı intihar oranının beyaz gençler arasındaki oranı geçtiğini buldu.

Harkavy-Friedman, “Ateşli silahlar hakkında konuşmadan intihar hakkında konuşabilir misiniz bilmiyorum” dedi.

Intihar oranları nasıl değişti?

ABD intiharları, 2000’lerin başından, ulusal oranın 1941’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştığı 2018’e kadar istikrarlı bir şekilde arttı. O yıl yaklaşık 48.300 intihar ölümü görüldü – veya her 100.000 Amerikalı için 14,2.

Oran 2019’da biraz düştü. 2020’de, COVID-19 pandemisinin ilk yılında tekrar düştü. Bazı uzmanlar bunu , savaşların ve doğal afetlerin ilk aşamalarında, insanların bir araya gelip birbirlerine destek olduklarında görülen bir olguya bağladılar .

Ancak 2021’de intiharlar %4 arttı. Geçen yıl, yeni verilere göre, sayı 1.000’den fazla artarak 49.449’a yükseldi – bir önceki yıla göre yaklaşık %3’lük bir artış. Geçici veriler ABD ölüm belgelerinden geliyor ve neredeyse eksiksiz olarak kabul ediliyor, ancak önümüzdeki aylarda ölüm bilgileri gözden geçirildikçe biraz değişebilir.

Hangi gruplar daha çok etkilendi?

En büyük artışlar yaşlı erişkinlerde görüldü. Ölümler 45 ila 64 yaş arası kişilerde yaklaşık %7 ve 65 yaş ve üstü kişilerde %8’den fazla arttı. CDC, özellikle beyaz erkeklerin oranlarının çok yüksek olduğunu söyledi.

CDC’nin baş tıbbi görevlisi Dr. Debra Houry, birçok orta yaşlı ve yaşlı insanın işini kaybetmek veya eşini kaybetmek gibi sorunlar yaşadığını ve yardım almalarının önündeki damgalanma ve diğer engellerin azaltılmasının önemli olduğunu söyledi.

25 ila 44 yaş arası yetişkinlerde intiharlar yaklaşık %1 arttı. Yeni veriler, intiharın 2021’de 4. sıradan 2022’de bu yaş grubunda ikinci önde gelen ölüm nedeni haline geldiğini gösteriyor.

Intiharları önlemek için neler yapılabilir?

Acımasız istatistiklere rağmen, bazıları iyimser olmak için nedenler olduğunu söylüyor. Bir yıl önce ulusal bir kriz hattı başlatıldı , yani ABD’deki herkes 988’i arayarak ruh sağlığı uzmanlarına ulaşabilir.

Ayrıca, intiharı önlemek için çalışan kuruluşlar, farkındalığı artırmak ve insanlara yardım etmek için çeşitli programlar ve kampanyalar düzenliyorlar.

Örneğin, Amerikan İntiharı Önleme Vakfı, intiharı önlemek için eğitim, araştırma, savunuculuk ve destek sağlıyor. Vakfın web sitesinde [intiharı önleme kaynakları] bulabilirsiniz.

Ayrıca, Ulusal İntiharı Önleme Yaşam Hattı da 24 saat hizmet veriyor. Bu hatta [1-800-273-8255] numaralı telefondan veya [canlı sohbet] yoluyla ulaşabilirsiniz.

Eğer kendiniz veya tanıdığınız biri intihar düşüncesi taşıyorsa, lütfen bu kaynaklardan yararlanın veya acil durumda 911’i arayın. Unutmayın, hayat değerlidir ve yardım almak için asla geç değildir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu