Emlak

ABD’de Mortgage Başvuruları %0,9 azaldı ve ev satın almak isteyenler de %1,5 düştü!

ABD’deki mortgage başvuruları, yüksek faiz oranlarının etkisiyle düştü. 30 yıllık sabit faizli ipoteklere ilişkin ortalama sözleşme faiz oranı, Aralık 2000’den bu yana yeni bir yüksek seviye olan %7,41’e yükseldi.

ABD’deki mortgage başvuruları, Haziran ortasından bu yana en büyük artış olan önceki haftaki %5,4’lük artışın ardından 22 Eylül 2023’te sona eren haftada %1,3 düştü. Hem potansiyel ev alıcıları hem de ev sahipleri yüksek faiz oranlarının etkisini hissetmeye devam ettiğinden, ev kredisini yeniden finanse etmek için yapılan başvurular %0,9 azaldı ve ev satın almak isteyenler de %1,5 düştü.

Faiz Oranları Rekor Seviyede

Mortgage Bankacıları Birliği’nin verilerine göre, kredi bakiyeleri uygun olan (726.200 $ veya daha az) 30 yıllık sabit faizli ipoteklere ilişkin ortalama sözleşme faiz oranı, 10 baz puan artışla %7,41’e yükseldi. Bu oran, Aralık 2000’den bu yana yeni bir yüksek seviye olarak kaydedildi. Faiz oranlarındaki bu artış, ev alıcılarının ve ev sahiplerinin maliyetlerini artırarak mortgage talebini baskıladı.

Mortgage Başvurularının Tarihsel Seyri

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Mortgage Başvuruları 1990’dan 2023’e kadar ortalama yüzde 0,57 olup, 2008 yılının Kasım ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 112,10’a ve 1993 yılının Ocak ayında ise yüzde eksi 40,50 ile rekor düşük bir seviyeye ulaştı. Mortgage başvuruları, ekonomik koşullar, faiz oranları, konut fiyatları ve mevsimsel faktörler gibi çeşitli etkenlere bağlı olarak dalgalanmaktadır. Mortgage başvurularının artması, konut piyasasının canlılığını ve tüketicilerin güvenini gösterirken, azalması ise zayıflığı ve durgunluğu işaret eder.

Sonuç

ABD’deki mortgage başvuruları, yüksek faiz oranlarının etkisiyle düştü. Ev alıcıları ve ev sahipleri için maliyetlerin artması nedeniyle mortgage talebi azaldı. Faiz oranlarındaki artışın devam edip etmeyeceği ve mortgage başvurularının nasıl etkileneceği ise önümüzdeki haftalarda izlenecek önemli konulardır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu