Dünya

ABD’de toptan stoklar Ağustos’ta düşüşünü sürdürdü, PCE enflasyonu yavaşladı

ABD’de toptan stoklar ve PCE enflasyonu verileri ile ilgili haber makalesi. Hisse senedi vadeli kontratları, Nike hisseleri ve Fed yetkililerinin açıklamaları da değerlendiriliyor.

ABD Ticaret Bakanlığı’nın Cuma günü yayınladığı verilere göre, ABD’de toptan satış stokları Ağustos 2023’te aylık bazda %0,1 azalarak art arda altıncı ayda da düşüş gösterdi. Bu, dayanıksız tüketim mallarındaki düşüş nedeniyle toptan satış stoklarında beklentilerin hafif altında bir gerilemeye işaret etti. Yıllık bazda ise toptan stoklar %0,9 düştü.

Dayanıksız mallarda düşüş, dayanıklı mallarda toparlanma

Toptan satış stoklarındaki düşüşün arkasında dayanıksız tüketim mallarındaki %0,4’lük azalma yattı. Bu kategori Temmuz ayında da %0,1 oranında gerilemişti. Dayanıksız mallar arasında otomobil, giyim, elektronik eşya ve ilaç gibi ürünler yer alıyor. Bu ürünlerin talebi pandemi döneminde dalgalanmalar gösterdi.

Bununla birlikte, dayanıklı mal stokları Ağustos ayında marjinal bir toparlanma göstererek %0,1 arttı. Bu kategori Temmuz ayında %0,4 oranında düşmüştü. Dayanıklı mallar arasında mobilya, beyaz eşya, makine ve metal ürünler gibi uzun ömürlü ürünler bulunuyor. Bu ürünlerin talebi ise ekonomik büyüme ve yatırım harcamaları ile ilişkili.

PCE enflasyonu beklentiler doğrultusunda yavaşladı

ABD Ticaret Bakanlığı’nın aynı raporunda yer alan kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi verilerine göre ise Ağustos 2023’te manşet ve çekirdek PCE oranları beklentiler doğrultusunda yavaşladı. Manşet PCE oranı Temmuz ayındaki %4,2’den Ağustos ayında %3,9’a gerilerken, çekirdek PCE oranı ise Temmuz ayındaki %3,6’dan Ağustos ayında %3,4’e indi. Aylık bazda ise hem manşet hem de çekirdek PCE oranları sırasıyla %0,1 ve %0,2 artarak tahminlerin altında kaldı.

PCE fiyat endeksi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) enflasyon hedeflemesi için kullandığı ana göstergedir. Fed’in uzun vadeli enflasyon hedefi %2’dir. Ancak Fed Başkanı Jerome Powell, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamalarda enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve arz-talep dengesizlikleri ile tedarik zinciri sorunlarının çözülmesiyle birlikte enflasyonun normale döneceğini belirtmişti.

Kişisel gelir ve harcamalar arttı

Raporda ayrıca kişisel gelir ve harcamaların da Ağustos 2023’te arttığı görüldü. Kişisel gelirler Temmuz ayındaki %0,7’lik düşüşün ardından Ağustos ayında %0,2 artarak fikir birliği beklentisini karşıladı. Kişisel harcamalar ise Temmuz ayındaki %0,3’lük artışın ardından Ağustos ayında %0,8 artarak beklentilerin üzerinde bir performans gösterdi. Kişisel tasarruf oranı ise %9,4’ten %8,8’e geriledi.

Kişisel gelir ve harcamaların artması, ABD ekonomisinin toparlanmasına işaret ediyor. ABD ekonomisi ikinci çeyrekte yıllıklandırılmış bazda %6,6 büyüdü. Üçüncü çeyrek büyüme verisi ise 28 Ekim’de açıklanacak.

Hisse senedi vadeli kontratları yükseldi, Nike hisseleri fırladı

ABD’de hisse senedi vadeli kontratları Cuma günü kazançlarını artırdı; yatırımcıların taze PCE enflasyonunu sindirmesiyle hem S&P 500 hem de Dow kontratları %0,4 ve Nasdaq 100 kontratları %0,8 arttı. Hazine tahvil getirilerindeki gerileme ve Fed yetkililerinin dünkü açıklamaları da yatırımcı güveninin yükselmesine katkıda bulundu.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, bu yıl başka bir faiz artırımına ihtiyaç duyulup duyulmayacağını bilmek için henüz çok erken olduğunu söylerken Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, merkez bankasının faiz oranlarını aşma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyledi.

Kurumsal açıdan bakıldığında Nike hisseleri, iyimser kazanç raporunun ardından piyasa öncesi işlemlerde neredeyse %10 değer kazandı. Spor giyim devi, beklentilerin üzerinde gelir ve kâr açıkladı. Şirket ayrıca 2023 mali yılı için gelir tahminini de yükseltti. Nike’ın başarısının ardından diğer spor giyim şirketleri de olumlu etkilendi. Adidas hisseleri %2,5, Puma hisseleri %1,8 ve Under Armour hisseleri %3,2 yükseldi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu