Dünya

ABD’deki Sondaj Kulesi Sayısı Rekor Düşüş Gösterdi

ABD’deki sondaj kulesi sayısı bu hafta 7 adet daha düştü ve Şubat 2022’den bu yana en düşük seviyeye indi. Petrol ve gaz üretimi ise yüksek seviyelerde kalmaya devam ediyor.

ABD’deki toplam aktif sondaj kulesi sayısı, geçen hafta 11 adet düşerek Şubat 2022’den bu yana görülmeyen en düşük seviyeye indikten sonra bu hafta 7 adet daha düştü. Baker Hughes’un Cuma günü yayınladığı yeni verilere göre, toplam sondaj kulesi sayısı bu hafta 623’e düştü.

Baker Hughes bu yıl şu ana kadar 156 aktif sondaj kulesinin kaybedileceğini tahmin ediyor. Bu haftanın sayısı, pandemi öncesi 2019’un başındaki sondaj kulesi sayısından 452 daha az.

Petrol ve Gaz Sondaj Kulesi Sayısı Azaldı

Petrol sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 azalarak 502’ye geriledi. 2023’te şu ana kadar 119 adet düştü. Gaz sondaj kulesi sayısı bu hafta 2 azalarak 116’ya geriledi; bu, yılın başından bu yana 40 aktif gaz sondaj kulesini kaybetti. Çeşitli donanımlar aynı kaldı.

Permiyen Havzası ve Eagle Ford’daki Sondaj Kulesi Sayısı Değişti

Permiyen Havzası’ndaki sondaj kulesi sayısı bu hafta 5 adet düştü; bu, bu büyüklükteki bir düşüş için üst üste ikinci haftaydı ve geçen yılın aynı dönemine göre 32 sondaj kulesi daha azdı. Eagle Ford’daki teçhizat sayısı aynı kaldı ve geçen yılın bu zamanına göre 23 adet daha az.

Frac Spread Count Azaldı

Primary Vision’ın, yarım kalan ekiplerin sayısına ilişkin bir tahmin olan Frac Spread Count, 22 Eylül’de sona eren haftada önceki haftadaki 264’ten 259’a düştü. Frac spread sayısı yılın başlangıcından 1 daha fazla.

ABD’deki Ham Petrol Üretimi Yüksek Seviyede Kaldı

En son haftalık EIA tahminlerine göre ABD’deki ham petrol üretim seviyeleri günde 12,9 milyon varilde kaldı; bu rakam hâlâ 2019’dan bu yana en yüksek üretim seviyesinde bulunuyor. ABD üretim seviyeleri şu anda bir yıl öncesine göre günde 900.000 varil arttı. EIA ayrıca Cuma günü, Temmuz ayındaki ortalama üretimin, Haziran ayındaki günlük 12.900 milyon varile kıyasla hafif bir şekilde 12.991 milyon varile yükseldiğini gösteren aylık verileri yayınladı.

Petrol Fiyatları Haftalık Artış Gösterdi

Cuma günü saat 10:28 ET’de WTI göstergesi gün için 0,82$ (%-0,89) düşüşle 90,89$‘da işlem görüyordu; geçen hafta bu saate göre hala varil başına yaklaşık **

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu