Gündem

Açıklanan buğday alım fiyatı döviz kuruna yenik düştü

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Türkiye'de çiftçinin ve üreticinin zor durumda olduğunu belirterek, açıklanan buğday alım fiyatının döviz kuruna yenik düştüğünü ve TMO'nun buğdayı çiftçinin elinden almadığını söyledi. Şevkin, Türk çiftçisini piyasanın sorumsuzluğuna terk edenleri göreve davet etti.

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin, TBMM’de yaptığı basın toplantısında, Türkiye’de tüm kesimler gibi çiftçi ve üreticinin de artan fiyatların altında ezildiğini ifade etti. Şevkin, bilinçsiz tarım politikaları nedeniyle zaten perişan olan çiftçinin, açıklanan buğday alım fiyatıyla da mağdur edildiğini kaydetti.

Şevkin, “Açıklanan buğday alım fiyatı döviz kuruna yenik düştü. Yetmedi, Toprak Mahsulleri Ofisi hem kendisinde hem de anlaşmalı olduğu lisanslı depolarda geçen yıldan kalan ithal mısır nedeniyle buğdayı çiftçinin elinden almıyor. Günlerce TMO’da depo randevusu bekleyen çiftçi ne yazık ki borçlarını ödeyemiyor, girdi masraflarını karşılayamıyor. Çiftçi ikinci ürün -soya, pamuk ve mısır- ekimine de başlayamayacak. Üretici, kilogramda neredeyse 2-2,5 lira zarara uğramış durumda.” dedi.

Şevkin, önümüzdeki günlerde ayçiçeği hasadına başlanacağını ancak aynı sorunun ayçiçeği üreticisi için de geçerli olacağını vurguladı. Şevkin, “Türk çiftçisini piyasanın sorumsuzluğuna terk edenleri göreve davet ediyorum. Çiftçimizin üretmesi için gerekli desteği sağlayın. Buğday alım fiyatını yeniden belirleyin. TMO’nun depolarını boşaltın ve buğdayı çiftçiden alın. Ayçiçeği üreticisinin de mağdur olmasına izin vermeyin.” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu