google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Acil destek kredisi devreye alındı: İlk 1 yıl ödemesiz 300 bin TL faizsiz kredi desteği verilecek! - haberbil.net
Ekonomi

Acil destek kredisi devreye alındı: İlk 1 yıl ödemesiz 300 bin TL faizsiz kredi desteği verilecek!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sel felaketinden zarar gören KOBİ’lere acil destek paketi kapsamında 300 bin TL’ye kadar faizsiz kredi verileceğini duyurdu. Kredinin ilk 12 ayı ödemesiz olacak.

Türkiye’nin birçok ilinde meydana gelen sel felaketi, hem can hem de mal kaybına neden oldu. Sel sularının altında kalan işletmeler, büyük zararlarla karşı karşıya kaldı. Bu durumda olan KOBİ’lerin yaralarını sarmak için hükümet harekete geçti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sel felaketinden etkilenen illerdeki KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılayarak faaliyetlerine hızla dönmesi amacıyla Acil Destek Paketi’nin devreye alındığını bildirdi.

Bakan Kacır, “Sel felaketinden etkilenen illerimizdeki KOBİ’lerimiz için KOSGEB Acil Destek Kredisi’ni hızla devreye aldık. Felaketten etkilenen tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Allah ülkemizi afetlerden korusun” dedi.

Kredinin detaylarını da paylaşan Bakan Kacır, işletmelerin acil ihtiyaçlarına yönelik 300 bin liraya kadar kullanacakları kredinin kâr payı ve faizinin tamamının KOSGEB eliyle karşılanacağını belirtti. İşletme başına azami limit 2022 yılı net satış hasılatı 300 bin liranın altında olan işletmeler için 200 bin lira olarak sağlanacak. İllerdeki 2022 yılı net satış hasılatı 300 bin lira ve üstünde olan KOBİ’ler ise 300 bin lira kredi kullanabilecek.

KOBİ’ler, ilk 12 ayı ödemesiz olmak üzere toplamda 36 ay taksitli, sıfır faizli kredi kullanabilecek. Ayrıca kredi başvuru sürecinde teminat sıkıntısı yaşayan işletmelere, Kredi Garanti Fonu teminat sağlayacak.

Devreye alınan destekten 8-9-10 Temmuz’da sel felaketinden etkilenen illerdeki KOBİ’ler yararlanabilecek.

Başa dön tuşu