google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Adana Milletvekili Orhan Sümer: Adana AKP iktidarı tarafından üvey evlat muamelesi görüyor - haberbil.net
Yerel Haberler

Adana Milletvekili Orhan Sümer: Adana AKP iktidarı tarafından üvey evlat muamelesi görüyor

Adana Milletvekili Orhan Sümer, Adana’nın AKP iktidarı tarafından nasıl üvey evlat muamelesi gördüğünü anlattı. Sümer, çiftçilerin, sığınmacıların, uyuşturucu mağdurlarının, depremzedelerin ve gençlerin sorunlarını dile getirdi.

Adana Milletvekili Orhan Sümer, Adana’nın AKP iktidarı tarafından nasıl üvey evlat muamelesi gördüğünü, seçim öncesi ve seçim sonrası yapılanları anlattı. Sümer, çiftçilerin, sığınmacıların, uyuşturucu mağdurlarının, depremzedelerin ve gençlerin sorunlarını dile getirdi.

Çiftçiler perişan

Sümer, Adana’nın tarımın başkenti ünvanıyla, bereketli topraklarıyla, tarım ürünleriyle, fabrikalarıyla, istihdam sahalarıyla, pamuğuyla, narenciyesiyle meşhur olduğunu ancak AKP iktidarının yirmi bir yıldır uyguladığı yanlış politikalar sonrası artık Adana’nın işsizlikle, uyuşturucu kullanımıyla, sığınmacı sorunuyla, elektrik kesintileriyle, kapanan fabrikalarıyla, intihar eden küçük esnaflarıyla, tarım arazilerinin boş kalmasıyla bilinir hâle geldiğini söyledi.

Sümer, “Bereket fışkıran topraklar da AKP iktidarı sayesinde maalesef çöle dönmeye bırakıldı.” dedi.

Sümer, Adana-Mersin-Hatay bölgesinde narenciyeyle ilgilenen birçok çiftçinin 18 kilo limonla 1 litre mazot alamadığını belirtti. Sümer, “Bahçede kilosu 2,5-3 lira olan limon, marketlerde 24 lira. Çiftçilerimiz bu duruma isyan ederken maalesef Tarım Bakanlığı sadece durumu izlemekle kalıyor.” diye konuştu.

Sümer, Çukurova bölgesinin önemli ürünlerinden pamuğun üreticisinin de isyan ettiğini ifade etti. Sümer, “Adana’da pamuk için geçen yıl 21 lira fiyat açıklayan ÇUKOBİRLİK, bu sene kilogram pamuğun alım fiyatını 18,5 lira olarak açıkladı. Mısır, ayçiçeği üreticisi de perişan olmuş durumda. Buğday da maalesef para etmedi.” dedi.

Sümer, ekonomide yangın ortadayken, mazota, gübreye, ziraat ürünlerine gelen zamlar belliyken açıklanan rakamların çiftçiyi nasıl memnun edeceğini ve nasıl bir sene sonra tekrar ekip biçeceğini sordu. Sümer, “Tarlasına, traktörüne haciz gelen çiftçi nasıl bu sorumluluktan kaçacak?” diye ekledi.

Sığınmacı ve uyuşturucu sorunu

Sümer, Adana’da büyük bir sığınmacı sorunu olduğunu ve bununla beraber ciddi bir uyuşturucu sorunu olduğunu da dile getirdi. Sümer, “Bakın, Adana’nın birçok mahallesinde -ciddi anlamda- dışarıdan gelen ‘buz’ diye adlandırılan bir madde on beş yirmi gün bedava dağıtılıp ondan sonra çocuklar bu uyuşturucuya alıştırılıp maalesef aileler birbirine düşüyor -hatta iki kardeş birbirini vurdu- annelerin babaların çocuklarla ilgili ciddi sıkıntıları var.” dedi.

Sümer, Saray yetkililerinin seçim meydanlarına çıktığını ve “Sorunları çözeceğiz, durumun farkındayız, sığınmacıları göndereceğiz.” dediğini ancak seçimden hemen sonra “Hayır, sığınmacıları göndermeyeceğiz.” dediklerini hatırlattı.

Deprem ve gençlik sorunu

Sümer, deprem ve adli vakaların artışıyla birlikte gençlerin kendi memleketlerini de terk etmeye başladığını söyledi. Sümer, 6 Şubat depreminin etkilerinin hâlâ giderilmediğini, vatandaşların binalarda oturamaz durumdayken kira fiyatlarının almış başını gittiğini, birçok okulun da hasarlı olduğunu belirtti.

Sümer, Millî Eğitim Bakanının Adana’ya geldiğinde “Bu okulların durumu ne olacak?” diye sorduklarında ilgili Bakanın “Yerel seçimlerde iktidarın belediye başkan adayı seçilirse bu sorunların tamamını çözeceğiz.” dediğini aktardı. Sümer, “Demek ki saray iktidarına göre, okul çağındaki çocukların can güvenliği bile verilecek oya göre hesaplanacak.” diye tepki gösterdi.

Başa dön tuşu