google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc ADES Holding, 4,06 Milyar Dolarlık Halka Arzını Tamamladı - haberbil.net
Ekonomi

ADES Holding, 4,06 Milyar Dolarlık Halka Arzını Tamamladı

Suudi Arabistan’ın PIF destekli petrol ve gaz sondaj şirketi ADES Holding, 4,06 milyar dolar değerleme ile halka arzını tamamladı. Bu yıl Asya’da gerçekleşen ikinci halka arz olan bu işlem, kıtadaki birleşme ve satın alma faaliyetlerinin düşüş yaşadığı bir dönemde geldi. Özel sermaye sektörünün ise Asya’da daha fazla rol oynaması bekleniyor.

Suudi Arabistan’ın PIF destekli petrol ve gaz sondaj şirketi ADES Holding, ilk halka arzının (IPO) nihai fiyatını belirlenen aralığın en üst noktasında belirledi; bu da 15,242 milyar riyal (4,06 milyar dolar) değerleme anlamına geliyor.

Halka Arzın Detayları

Geçtiğimiz hafta Reuters, halka arzın hisse başına 13,50 riyal civarında fiyatlandırılmasının beklendiğini bildirmişti; bu, yine önceden açıklanan aralığın en üst seviyesidir.

Bu yıl Suudi Borsası’nda gerçekleşen ikinci halka arzın, 338,7 milyondan fazla mevcut ve yeni hissenin satışından ~1,22 milyar dolar elde etmesi bekleniyor; bu da şirketin sermayesinin %30’una denk geliyor. ADES, Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Hindistan’da açık deniz ve kara platformlarından oluşan bir filo işleten bir petrol sahası hizmetleri şirketi olan ADES’tir.

Halka arzdan elde edilen gelirin bir kısmı şirketin borcunu azaltmak için kullanılacak; geri kalanı ise büyüme fırsatlarını değerlendirmek için harcanacak. Şirketin CEO’su Mohamed Farouk, “ADES’in halka arzı, bölgedeki petrol ve gaz sektörünün gücünü ve potansiyelini yansıtıyor” dedi.

Asya’daki Birleşme ve Satın Alma Faaliyetleri Düşüyor

ADES’in halka arzı, bu yıl anlaşma yapma sürecinin ne kadar büyük bir düşüş kaydettiği göz önüne alındığında, kıtada parlak bir nokta. HellenicShippingNews tarafından aktarılan ön Refinitiv verilerine göre, Haziran ayına kadar Asya’daki toplam birleşme ve satın alma değeri yıllık %41 düşüşle 2013’ten bu yana en düşük seviye olan 362 milyar dolara geriledi.

HSN, Singapurlu DBS Grubu’nun stratejik danışmanlık genel müdürü Choe Tse Wei’nin, jeopolitik kaosun Çin’den gelen yatırımların Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Avustralya’dan Güneydoğu Asya ve diğer gelişmekte olan pazarlara yönlendirilmesine neden olduğunu söylediğini aktardı. Çin’e yapılan yatırımlar üzerinde olumsuz bir etkisi var. Giden birleşme ve satın almalar üçte bir oranında düşerek 7 milyar dolara geriledi; bu, 2006’dan bu yana en düşük seviye; Çinli şirketlerin yer aldığı anlaşmalar ise yıllık %35 düşüşle 125,4 milyar dolara geriledi.

Özel Sermaye Sektörü Yükseliyor

Neyse ki Asya’nın özel sermaye sektörünün çok daha fazla aksiyon görmesi bekleniyor. Özel sermaye (PE) destekli anlaşmalar ilk yarıda yıllık %37 düşüşle 53 milyar $’a ulaştı, ancak aylar ilerledikçe kademeli olarak artması bekleniyor. Asyalı PE firmaları şu anda rekorun en yüksek değeri olan 417 milyar dolar değerinde kuru tozla karşı karşıya. Daha geleneksel bankalar fosil yakıtlara finansmanı keserken özel sermaye, petrol ve gaz piyasalarında önemli bir finansör olarak hızla ortaya çıkıyor.

Örneğin, ADES Holding’in halka arzına katılan yatırımcılardan biri de Aberdeen Standard Investments adlı bir PE firmasıydı. Şirketin Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölge başkanı Edris Alrafi, “ADES’in halka arzına katılmaktan memnuniyet duyuyoruz. Şirketin bölgedeki petrol ve gaz endüstrisinde lider bir rol oynamasını bekliyoruz” dedi.

Başa dön tuşu