Ekonomi

Akaryakıt ÖTV’lerine Kallavi Zam Geliyor!

3 Ocak 2024'te akaryakıt ürünlerinde ÖTV'ye yapılacak zam ile ilgili haber. Zam oranı en iyimser tahminle %25, en kötümser tahminle ise %50'ye kadar çıkabilir.

Dün açıklanan enflasyon rakamları sonrasında memur ve emeklilere yapılacak zamlar da belli olmaya başladı. Ancak 3 Ocak 2024’te yapılması planlanan bir zam daha var ki, bu zam birçok vatandaşın cebini yakacak.

Vergi Uzmanı Ozan Bingöl, 3 Ocak 2024’te akaryakıt ürünlerinde ÖTV’ye yapılacak zamla ilgili şunları söyledi:

**“3 Ocak 2024’te akaryakıt üzerinden alınan maktu ÖTV’ler de 6 aylık bir artış olacak. Bugün baktığımızda en iyimser tabloyla zaten 3 Ocak’ta %25’in altında olmayacak bir artış olacak. En iyimser tahminle yani Aralık ayı sıfır bile gelse biz 3 Ocak 2024 tarihinde akaryakıttaki bu vergi artışı ile birlikte nasıl bir rakam göreceğiz?

**Benzinde şu an için 7,5 kuruş maktu ÖTV var. Bu en iyimser tahminle 0 bile gelse bu tutar 3 Ocak’ta 1,82 kuruş artarak 9,3 liraya, motorinde ise 1,71 kuruş artarak 8,76 kuruşa denk gelecek.

**Aksi bir karar olmazsa şayet olur da Aralık ayında örneğin ortalama %3 ÜFE geldiğini düşünürsek bu da 7,52 olan benzindeki 1 litre benzindeki ÖTV’nin 2,10 kuruş artarak 9,62 kuruşa, 7,05 olan motorindeki ÖTV’nin de 1,97 kuruş artarak 9,02 kuruşa gelmesine sebep olacak.

**Hatta biraz daha kötü bir senaryo kuralım bir projeksiyon yapalım. Aralık ayındaki ÜFE %5’ler civarında gelirse 1 litre benzinin içerisindeki ÖTV yaklaşık 10 liraya yaklaşmış olacak.

**Bir de burada bu ÖTV’ler %120 KDV’sini de düşündüğümüzde yani bu artış temelde ÖTV artışıyla birlikte %120’lik bu ÖTV artışı kadar KDV artışı da olacak. Yani Aralık ÜFE’si ile beraber şu an bile halihazırda en iyimser tahminle baktığımızda benzindeki 1 litre benzindeki ÖTV 3 Ocak 2024’te 9,34 kuruş, 1 litre motorinde 8,76 kuruş olacak. İyimser tahminine 2 lira, kötümser tahminle 3 liranın üzerinde 4 liraya yakın zamlardan söz ediyoruz 3 Ocak 2024 tarihinde.

**Yani biz burada bu vergi zamlarının da otomatikliğe bağlandığını mı görüyoruz? Evet, iş vergilere gelince otomatik ama ücretlere gelince manuel. İş asgari ücrete gelince işçinin emekçinin alacağına gelince yılda bir kez ama vergilere gelince 3 Ocak’ta 3 Temmuz’da birçok vatandaşı ilgilendiren ürünler de otomatik zamma bağlanmış durumda.

Ayrı şunu da söyleyelim tabii aksi bir karar alınmazsa 3 Ocak’ta biz bunları göreceğiz ama akaryakıtta Sayın Cumhurbaşkanında bu tutarları ayrıca 5 katına kadar artırma yetkisi de var. Kullanır mı böyle bir yetki kullanır mı? 5 katına kadar geçtiğimiz Temmuz ayında aldığı bu yetkiyi kullanmıştı. Umuyoruz ki bu Ocak ayında belirlenecek ÜFE ile belirlenecek tutarları tekrar bir daha yıl içerisinde 5 kat yetkisini kullanarak arttırmaz. Umudumuz bu yönde.”

Bu zamla birlikte akaryakıt fiyatlarının daha da artması bekleniyor. Bu zamlar, akaryakıt kullanan vatandaşların bütçelerini olumsuz yönde etkileyecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu