google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Akaryakıta Ağustos ayında görülmemiş zamlar geliyor! - haberbil.net
Ekonomi

Akaryakıta Ağustos ayında görülmemiş zamlar geliyor!

Petrol fiyatlarının 100 dolara kadar çıkabileceği açıklanırken akaryakıta bu Ağustos ayında bugüne kadar görülmemiş zamların geleceği belirtildi. Benzin ve motorin 50 TL seviyesine kadar geleceği öngörülüyor.

Döviz kurlarındaki yükselişler akaryakıt fiyatlarına olan yansıması henüz yeni başlamışken şimdide petrol fiyatlarında yükselişler başladı. Döviz kuru durulmaya başlarken petrol fiyatlarında ki inanılmaz yükselişlerde bu Ağustos ayında akaryakıta görülmemiş yeni zamlara neden olacak. Peki, petrol fiyatları ne kadar oldu ve daha ne kadar artacak? Benzin ve motorin 2023 yılı Ağustos ayında ne kadar olur? Bu hafta akaryakıta yeni zamlar gelecek mi? 3 Ağustos 2023 tarihi itibari ile İllere göre güncel akaryakıt fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

Dolar kurunun 27 TL’yi, aşması ile birlikte akaryakıta son bir ayda yüzde 49,7 oranında bir zam geldi. Seçimden buyana ise gelen zam oranları yüzde 100’ü geçti. Seçim öncesi 18,5 TL’ye satılan benzin bugün İstanbul’da 36.03 TL’ye çıkarken motorinin litresi ise 36.49 TL oldu. Bu rakamlar diğer illerde çok daha yüksek. Mesela benzin Antalya’da 37.19 TL, motorin 37.70 TL’den satılıyor.

Akaryakıta gelen zamların en büyük nedeni artan döviz kurları, ÖTV ve ek KDV yükleri oldu. Döviz kurları son 2 gündür duraklama dönemine girdi ve akaryakıt fiyatlarına gelen zam yağmurları durulacak derken şimdide petrol fiyatları yükselmeye başladı.

Petrol fiyatları son 3 günde 78 dolardan 85 doların üzerine çıkarken uzmanlar Brent petrol fiyatlarının 100 dolara ulaşabileceğini belirtti. Buda diğer etkenlerden ayrı olarak bu Ağustos ayında tüm akaryakıt fiyatlarına görülmemiş zamlar anlamına geliyor.

Petrol fiyatlarının bu ay 100 dolara ulaşması demek benzin ve motorine 12 TL’ye kadar zam gelmesi anlamına geliyor. Buda benzin ve motorinin litre fiyatının 50 TL seviyesine kadar gelmesi demek. Peki, petrol fiyatları neden artıyor? Ne zaman bu seviyelere kadar çıkar?

PETROL FİYATLARI ŞİMDİDEN 85 DOLARIN ÜZERİNDE ÇIKTI

Petrol fiyatları, OPEC üyelerinin üretimini düşürmesi ve talep tahminlerinin iyileşmesiyle yükseliyor. Suudi Arabistan, fiyatları 85 doların üzerine çıkarmak için gönüllü kesintilerini sürdürüyor. Ancak Krallık, tarafsız bölgede pompaladığı varillerle pazar payını da artırıyor.

Bu haftanın başlarında medya , Suudi Arabistan’ın gönüllü üretim kesintileri ve Nijerya, Angola ve Libya’daki istemsiz düşüşler sayesinde OPEC üyelerinin petrol üretiminin 2021’den (veya kaynağa bağlı olarak 2020’den) bu yana en düşük seviyeye düştüğünü bildirdi. Haber doğal olarak petrol fiyatlarını yükseltti. Yine de tüccarlar nihayet bankaların ve diğer analistlerin haftalardır yayınladıkları arz uyarılarına ve talep tahminlerine dikkat etmeye başladıkları için şimdiden yükselmeye başladılar.

Suudi Arabistan ekonomisi, yılın ilk çeyreğindeki %3,8’den gerileyerek yılın ikinci çeyreğinde mütevazı bir şekilde %1,1 büyüdü. Medya ve analistler , Krallığın petrol dışı sektörü %5,5’lik oldukça sağlıklı bir büyüme oranı kaydetmesine rağmen, yavaşlamayı petrol fiyatlarının düşmesine bağladılar. Yine de, Riyad’ın çeşitlendirme çabalarına rağmen, petrol ticaretinin genel ekonomideki ağırlığı ezici olmaya devam ediyor. Bu da çeşitlendirme çabalarına devam etmek için daha da yüksek petrol fiyatlarına ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor.

Bloomberg’den Grant Smith bu hafta, Suudilerin Brent’in 85 dolar ve üzerine çıkmasıyla birlikte Eylül’deki kesintiyi gevşetmeye karar verebileceğini öne sürdü . Gerekçe, rafinerilerin ek varilleri memnuniyetle karşılayacağı ve Suudilerin gönüllü kesintiler nedeniyle bir kısmını kaybettikten sonra pazar paylarını artırmaktan mutlu olacağıydı.

Öte yandan Smith, uzun süredir OPEC gözlemcilerinin bunun Suudilerin kesintileri gevşetmesi için yeterli olacağına ikna olmadıklarını yazdı. Talebin belirsizliği öne sürülen sebeplerden biri, OPEC’in bir bütün olarak disiplinini bozma riski de bir diğer sebepti. Bununla birlikte, nihayetinde Suudiler, fiyatları olmasını istedikleri yere getirmek için üretim sınırını tam olarak ihtiyaç duydukları sürece tutabilirler. Bu, OPEC’in bugünün dünyasında çok canlı ve alakalı olmasının yanı sıra fiili liderinin hala grup üzerinde çok fazla etkiye sahip olduğunun bir başka kanıtı.

PVM Oil Associates analisti Tamas Varga, bu hafta başlarında Bloomberg’e verdiği demeçte , “Krallık, günde 1 milyon varili yeniden piyasaya sürmeyi düşünmeye başlamak için varil başına 90 dolara doğru uzun süreli bir artış ve muhtemelen Çin ekonomik verilerinde iyileşme görmek isteyecektir. ” dedi. Bu arada Goldman Sachs, petrol talebine ilişkin görünümünü Riyad’ı memnun edecek şekilde güncelledi. Banka, petrol talebinin Temmuz ayında rekor kırarak günlük 102,8 milyon varile ulaştığını ve bunun yılın ikinci çeyreğinde günde 1,8 milyon varil açığa yol açacağını söyledi .

Böyle bir bağlamda, Suudi Arabistan’ın bu varilleri piyasaya geri döndürmek için gerçekten acelesi yok. Özellikle de tam olarak bir milyon değilseler. Bu, Oilprice.com’dan Simon Watkins’e konuşan, adı açıklanmayan bir AB kaynağı tarafından öne sürüldü ve Suudi Arabistan için üretim verilerinin, Krallığın Kuveyt ile paylaştığı tarafsız bir bölgede Suudilerin faaliyet gösterdiği alanlarda herhangi bir kesinti yapılmadığını gösterdiğini söyledi .

Başka bir deyişle, Watkins’in bildirdiği gibi, Suudi Arabistan bazı varilleri kısıyor, ancak tarafsız bölgede bol miktarda pompalıyor ve bunları “farkında olmadan” satıyor olabilir. Bu, daha yüksek fiyatlardan faydalanmasına, pazar payını artırmasına ve aynı anda resmi indirimlerle fiyatlar üzerinde yukarı yönlü baskı uygulamaya devam etmesine olanak sağlayacaktır.

Bu arada, Amerikan Petrol Enstitüsü geçen hafta stoklarda tahmini 15,4 milyon varil düşüş bildirerek Suudilere büyük bir iyilik yaptı. Devasa düşüş, Delta varyantının talebi nasıl etkileyeceği konusundaki endişeleri azalttı ve petrol fiyatlarını daha da yukarı çekti.

Sonuç olarak, petrol rallisi henüz bitmedi. Suudi Arabistan’ın fiyatları 85 doların üzerine çıkarmak için elinden geleni yapacağına şüphe yok. Ancak bunu yaparken pazar payını da korumak isteyecektir. Bu nedenle, tarafsız bölgedeki faaliyetlerine dikkat etmek önemli olacaktır.

 

Başa dön tuşu