Gündem

Akşener’in yerel seçim stratejisi: CHP’nin kalesini zorlamak

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2023 yerel seçimleri için yol haritasını çizdi. Akşener, CHP’nin kalesi olan İzmir ve Beşiktaş’ta rekabet etmek istiyor. Akşener’in Beşiktaş için düşündüğü isim ise Mustafa Sandal.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 2023 yılında yapılacak yerel seçimler için yol haritasını çizdi. Akşener, hem CHP’nin belediye başkanlığını aldığı ilçe ve illeri kazanmak hem de MHP tabanına oynayarak milliyetçi seçmeni kendi partisine çekmek istiyor.

Akşener, 81 ilde kendi adaylarıyla gireceklerini açıkladı ancak aday belirlemede öncelik verdikleri yerler tam da CHP’nin kalesi olan yerler. Bunlardan biri İzmir. İzmir, CHP’nin en güçlü olduğu illerden biri ve mevcut belediye başkanı Tunç Soyer’in yeniden aday olması halinde seçimi kazanması çok olası görünüyor. Ancak Akşener, buna rağmen İzmir’de rekabetin içinde yer alarak CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na bir mesaj gönderiyor.

Akşener’in hedefindeki diğer bir yer ise İstanbul’un en önemli ilçelerinden biri olan Beşiktaş. Beşiktaş, CHP’nin kalesi olarak biliniyor ve son yerel seçimlerde CHP adayı Rıza Akpolat yüzde 80’in üzerinde oy almıştı. Ancak Akşener, burada da sürpriz yapmak istiyor ve bunun için de popüler bir ismi aday göstermeyi planlıyor.

Akşener’in Beşiktaş için düşündüğü isim ise Türk pop müziğinin ünlü sanatçısı Mustafa Sandal. Akşener, Sandal’a teklif götürdü ve Beşiktaş belediye başkan adayı olmasını istedi. Sandal ise bu teklifi düşünmek istediğini söyledi. Sandal, zaman zaman sosyal medyada yaptığı çıkışlarla da gündeme gelmiş bir isim ve Beşiktaş’ta yaşayan birçok kişi tarafından seviliyor. Eğer Sandal aday olursa, Beşiktaş’ta ciddi bir rekabet yaşanabilir.

Akşener’in yerel seçim stratejisi, hem CHP’yi zorlamak hem de MHP’yi zayıflatmak üzerine kurulu. Akşener, milliyetçiliği ön plana çıkaran söylemleriyle de MHP tabanından oy koparmaya çalışıyor. Akşener, böylece iyi Parti’yi daha geniş bir kitleye hitap eden bir parti haline getirmeyi amaçlıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu