Dünya

Almanya, yenilenebilir enerjiye geçiş için TenneT’ten elektrik şebekesi satın alıyor

Alman hükümeti, Almanya’nın yenilenebilir enerji kapasitesini artırmak için TenneT’ten yaklaşık 21 milyar dolar değerinde bir elektrik şebekesi satın almak üzere bir anlaşmaya yaklaşıyor.

Alman hükümeti, yenilenebilir enerjiye geçişini hızlandırmak için Hollandalı devlet işletmesi TenneT Holding’den en büyük elektrik şebekesini satın almak üzere bir anlaşmaya yaklaşıyor. Anlaşmanın değeri yaklaşık 21 milyar dolar (20 milyar avro) olarak tahmin ediliyor.

Almanya’nın yenilenebilir enerji hedefleri

Almanya, 2045 yılına kadar karbon nötr olmayı hedefliyor ve bunun için sisteme daha fazla yenilenebilir kapasite eklemesi gerekiyor. Ekonomi Bakanı Robert Habeck, bu yıl yenilenebilir enerji kaynaklarının Almanya’nın elektriğinin %50’sinden fazlasını üretmesinin beklendiğini söyledi.

Ancak aynı zamanda iklim eyleminden de sorumlu olan Yeşiller Partisi’nden bakan, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin 2030 ve sonrasına yönelik iklim hedeflerine ulaşabilmesi için yeşil enerjinin yaygınlaştırılmasını hızlandırması gerektiği konusunda uyardı. Habeck, Almanya’nın 2030 yılına kadar elektrik üretiminin yüzde 80’ini yenilenebilir kaynaklardan karşılamayı hedeflediğini söyledi.

TenneT ile potansiyel anlaşma

TenneT Holding, Almanya’nın kuzeyindeki rüzgar türbinlerini güneydeki sanayi bölgelerine bağlayan 22 bin kilometrelik bir iletim şebekesine sahip. Şirket, bu yılın şubat ayında Almanya’daki faaliyetlerini Alman Devletine satma potansiyelini araştırdığını duyurdu.

“Böyle bir işlem, enerji geçişini yönlendirmede işbirliğini sürdürecek iki güçlü ulusal oyuncunun yaratılmasına olanak tanıyacaktır” dedi.

Potansiyel işleme ilişkin önemli ayrıntılar bu hafta yapılan bir toplantıda tartışıldı ve Bloomberg’in kaynaklarına göre değerleme daha önce tartışılan 20 milyar euro-30 milyar euro aralığının en alt sınırında olabilir. Anlaşma gerçekleşirse, Alman hükümeti elektrik şebekesi üzerindeki kontrolünü artırarak yenilenebilir enerji kapasitesini artırma hızını artırabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu