google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Altındağ Belediyesi'nde İşçi Krizi: Ek Zamlar Geri Alındı, İşten Çıkarmalar Protesto Edildi - haberbil.net
Gündem

Altındağ Belediyesi’nde İşçi Krizi: Ek Zamlar Geri Alındı, İşten Çıkarmalar Protesto Edildi

Ankara'nın Altındağ ilçesinde, belediye işçilerinin ek zamlarının geri alınması ve ardından yaşanan işten çıkarmalar büyük bir krize yol açtı. Detaylar haberimizde.

Altındağ Belediyesi’nde işçiler ve yönetim arasında yaşanan anlaşmazlık, son dönemlerin en çarpıcı yerel yönetim krizlerinden birine dönüştü. AKP’nin yeni adayıyla yeniden kazandığı Ankara’nın Altındağ ilçesinde, devir teslim töreni bile gerçekleşmeden işçilere yapılan ek zamların geri alınması ve ardından gelen işten çıkarmalar, toplumsal bir tepkinin fitilini ateşledi.

Krizin Fitili: Zam ve İşten Çıkarmalar

Yeni Belediye Başkanı’nın talimatıyla, daha önce verilen ek zamların bu ay içinde geri alındığı ve bunu protesto eden işçilerin işten çıkarıldığı bildirildi. Ayrıca, 16 büro çalışanının “süpürge işçisi” yapılarak görev yerlerinin değiştirildiği kaydedildi.

İşçiler ve belediye memurları, bayram arifesinde yaşanan bu gelişmeleri protesto etmek için belediye binası önünde toplandı. Yapılan açıklamalarda, yeni belediye yönetiminin seçim öncesi popülist kararlar almakla suçlanan önceki yönetimi “işçi kıyımı” yapmakla eleştirdiği belirtildi.

İşçilerin Sesi: “Mağduriyetten Buradayız”

Altındağ Belediyesi’nin işçileri, yaşadıkları mağduriyeti ve muhatap bulamamanın verdiği çaresizliği dile getirdi. Toplu İş Sözleşmesi’nden (TİS) doğan haklarının ödenmemesi ve ücretlerine yapılan kesintiler, işçilerin tepkisini daha da artırdı. Bir işçi, “Şu an burada bulunuyorsak tamamen mağduriyetten.

Muhatap olacak kimse de yok. Sokakta kalmış bir insan gibiyiz” ifadelerini kullanarak duygularını ifade etti.

Yönetimin Yanıtı: Bütçe İmkanları ve İşten Çıkarmalar

Belediye yetkilileri ise, önceki belediye yönetimi tarafından verilen yüzde 30 ek zammın mevcut bütçe imkanları içinde ödenmesinin mümkün olmadığını belirtti.

Bayram öncesi işçilere TİS’e göre yüzde 20 zamlı maaşın ödenmesinin belediye imkanlarını zorlayarak gerçekleştirildiğini ifade eden yetkililer, iddia edildiği gibi 70 kişinin değil, yaklaşık 20 kişinin işten çıkarıldığını ve bunun “belediye hizmetlerinin sürdürülebilmesi” amacına dayandığını savundu.

Başa dön tuşu