google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Alüminyum Fiyatları Nisan’dan Bu Yana En Yüksek Seviyeye Çıktı - haberbil.net
Ekonomi

Alüminyum Fiyatları Nisan’dan Bu Yana En Yüksek Seviyeye Çıktı

Alüminyum fiyatları Ekim ayında Nisan’dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bu yazıda alüminyum fiyatlarındaki artışın nedenleri ve gelecek tahminleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Alüminyum, arz baskılarının talebin arttığına dair işaretleri artırmasıyla Ekim ayında 2.360 doların üzerine çıkarak Nisan sonundan bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Bu yükselişin arkasında başta Çin olmak üzere küresel üretimdeki kısıtlamalar ve Endonezya’nın boksit ihracatını durdurması yatıyor.

Çin Üretimini Sınırladı

Dünyanın en büyük alüminyum üreticisi olan ve küresel üretimin yarısından fazlasından sorumlu olan Çin, Pekin’in eski, verimsiz altyapıdan kaynaklanan fazla arzı ve daha yüksek enerji tüketimini engellemeye çalışması nedeniyle üretim kapasitesinin mevcut 45 milyon ton sınırının ötesine genişletilmesini durdurdu. Bu karar, Çin’in karbon emisyonlarını 2030 yılına kadar zirveye çıkarmayı ve 2060 yılına kadar net sıfır emisyona ulaşmayı hedeflediği bir dönemde geldi.

Endonezya Boksit İhracatını Yasakladı

Eş zamanlı olarak Endonezya’nın, alüminyumun başlıca ticari cevheri olan boksit ihracatını yasaklaması da arzı riske attı. Endonezya, 2014 yılında boksit ihracatını durdurmuş, ancak 2017 yılında bazı şartlar altında yeniden başlatmıştı. Ancak bu yılın başlarında, Endonezya hükümeti, yerli alüminyum endüstrisini desteklemek için boksit ihracatını tamamen yasakladığını duyurdu. Bu karar, özellikle Çin gibi büyük boksit ithalatçıları için arz darboğazına yol açtı.

Stoklar Azaldı, Fiyatlar Arttı

Gelişmeler en son Eylül ayının son haftasında Şangay Vadeli İşlemler Borsası’nda teslim edilebilir stoklarda haftalık %13’lük bir düşüşle kanıtlandı. Bu düşüş, alüminyum fiyatlarının Ekim ayında 2.360 doların üzerine çıkmasına neden oldu. Bu seviye, Nisan sonundan bu yana görülen en yüksek seviye olarak kaydedildi.

Gelecek Tahminleri

Küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre alüminyumun bu çeyreğin sonunda 2.404,65 USD/Ton seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 2551,76 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz. Alüminyum fiyatlarındaki artışın devam etmesinin temel nedenleri arasında küresel talebin toparlanması, özellikle otomotiv ve inşaat sektörlerindeki canlanma, arz kısıtlamalarının devam etmesi ve yeşil enerji geçişine yönelik politikalar sayılabilir.

Başa dön tuşu