Ekonomi

Amazon, Özel Markalı Ürünlerini Azaltıyor

Amazon, maliyetleri dizginlemeye ve antitröst baskısından kaçınmaya çalışırken, kendi bünyesinde üretilen ürünlerin çoğunu kesiyor. Şirket, müşterilerin en çok ilgi gösterdiği markalara odaklanmayı planlıyor.

Amazon, CNBC’ye yaptığı açıklamada, maliyetleri dizginlemeye yönelik daha geniş bir çabanın parçası olarak bazı özel markalı markalarında kesintiye gittiğini duyurdu.

Amazon, üçüncü taraf satıcılar, perakendeciler ve ev isimleri tarafından satılan çok sayıda ürüne ek olarak, bir mağaza markasına benzer şekilde kendi bünyesinde üretilen ürünleri de satar. Amazon’un özel markalı markalarının sayısı yıllar içinde hızla artarak Goodthreads giyim, Rivet mobilya ve Presto kağıt havluların yanı sıra Amazon Basics pillerini de içine aldı.

Müşteri Tercihleri Ön Planda

Amazon Private Brands başkan yardımcısı Matt Taddy yaptığı açıklamada, şirketin müşterilerde yankı uyandırmadıklarını belirledikten sonra bazı şirket içi ürünleri ortadan kaldırmaya çalıştığını söyledi.

Taddy, “Her zaman müşterilerimizin ne istediğine bağlı olarak kararlar veririz ve müşterilerimizin Amazon Basics ve Amazon Essentials gibi en büyük markalarımızı harika fiyat noktalarında yüksek kaliteli ürünlerle büyük değer elde etmek için aradıklarını öğrendik” dedi.

Şirket, kaç tane özel markayı ortadan kaldırmayı planladığını söylemedi. Haberi ilk kez yayınlayan The Wall Street Journal’a göre, düzinelerce markanın kesilmesi ve Amazon’da 20′den az şirket markasının kalması bekleniyor .

Giyim ve Mobilya Markalarında Kesinti

Journal’ın konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı habere göre Amazon, giyim ve mobilya markalarını önemli ölçüde azaltıyor ve bunların bir kısmı stokları bitene kadar sitesinde kalacak. Journal, hareketin Amazon’un daha geniş maliyet düşürme girişimlerinin bir parçası olduğunu, ancak aynı zamanda Federal Ticaret Komisyonu’ndan uzun süredir beklenen olası bir antitröst davası beklentisiyle olduğunu söyledi.

CEO Andy Jassy, Amazon’un ekonomik bir gerileme ve yavaşlayan gelir artışıyla hesaplaşması nedeniyle şirket genelinde maliyetleri agresif bir şekilde azaltıyor . Jassy , kurumsal işe alımları dondururken ve depo genişlemesini yavaşlatırken, Amazon’un bakkal ve cihazlar gibi daha kanıtlanmamış bahislerinden bazılarını hedef aldı . Şirket yakın zamanda tarihinin en büyük işten çıkarmalarının bir parçası olarak 27.000 çalışanını işten çıkardı.

Antitröst Baskısı Artıyor

Amazon’un özel markalı işletmesi, üçüncü taraf satıcıların Amazon yöneticilerinin kendi rakip ürünlerini geliştirmek için ticari verilere uygunsuz bir şekilde eriştiğine dair endişelerini dile getirmesinin ardından, onu antitröst düzenleyicilerinin hedefi haline getirdi. Markalar , Amazon’u ürünlerini kopyalamak ve rekabeti zorlaştıracak seviyelerde fiyatlandırmakla suçladı .

Sorun, Temsilciler Meclisi antitröst alt komitesinin Amazon ve diğer Büyük Teknoloji şirketlerindeki rekabetçi uygulamalara yönelik 16 aylık bir soruşturması sırasında doruk noktasına ulaştı . Uygulama hakkında sorulduğunda, Amazon’un kurucusu ve o zamanki CEO’su Jeff Bezos , “Size söyleyebileceğim şey, özel marka işimize yardımcı olmak için satıcıya özel verileri kullanmaya karşı bir politikamız var, ancak size bunun garantisini veremem. politikası asla ihlal edilmemiştir.”

FTC’nin bu ay en kısa sürede Amazon’a karşı uzun zamandır beklenen bir dava açmaya hazırlandığı bildiriliyor . Ajans, Amazon’u üçüncü taraf satıcıları pazarına sıkıştırmak için perakende hakimiyetini kullanmak da dahil olmak üzere çeşitli cephelerde araştırıyor.

Amazon, özel markalı markalardan yapılan satışların toplam perakende satışlarının yalnızca %1′ini oluşturduğunu söyledi. 2019 itibarıyla şirket, çevrimiçi market hizmeti Amazon Fresh tarafından satılan diğer markaların yanı sıra 45 markada 158.000 özel markalı ürünü olduğunu söyledi .

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu