Ekonomi

Arz Endişeleri Petrol Fiyatlarını Yüksek Tutuyor! Her şeye çok büyük zam geliyor

Petrol fiyatlarındaki artışlar giderek hız kazanıyor. Uzmanlar akaryakıt fiyatlarına gelecek olan zamlara işaret ederek her şeye inanılmaz zamlar geleceği ve vatandaşların gıda ürünlerine bile ulaşmakta zorluk yaşayacağını belirtti

Art arda altıncı haftalık kazancını kaydettikten sonra, petrol fiyatları Pazartesi sabahı biraz daha düşük işlem gördü, WTI 82.64 dolardan ve Brent 86 doların üzerinde işlem görüyor. Ukrayna kuvvetlerinin hafta sonu Karadeniz’de iki Rus petrol tankerine saldırması, arzın daha da sıkılaşmasına ilişkin endişeleri artırdı.

Petrol fiyatlarının 100 dolar seviyesine kadar geleceği belirtilirken uzmanlar akaryakıt fiyatlarının 50 TL seviyelerine kadar çıkabileceğini belirtti. Akaryakıt fiyatlarının enflasyonu çok daha yukarılara taşıyacağını söyleyen Ekonomist Dr. Turgay Bozoğlu, akaryakıt fiyatlarının başta gıda fiyatları olmak üzere her şeyin fiyatını artıracağını ve ileriki süreçlerde insanların gıdaya ulaşımının çok daha zorlu olacağını söyledi.

Türkiye’de sürekli yükselen bir trend içerisinde olan döviz kurları ve akaryakıt fiyatları, hayatın her alanında önemli derecede etkili oluyor. Türkiye vatandaşı maaşını dolar kuru üzerinden almıyor ama resmen dolar kuru üzerinden harcıyor. Buda, özellikle alt ve orta gelir grubunda olan aileleri oldukça sarsıyor.

Vatandaşların ‘’İnsanlar artık yarın yemek yiyebilecek miyim? Çocuklarım eğitimine devam edebilecek mi?’’ gibi endişeler duymaya başladığını belirten Bozoğlu, ‘’insanlar artık çocuklarının geleceğinden, iş durumdan artık güncel hayatı sürdürebilme kaygılarını duyacak duruma geldiler. Bu çok vahim bir durum’’ dedi.

Peki, petrol fiyatları neden artıyor? 7 Ağustos 2023 tarihi itibari ile güncel benzin, motorin ve LPG fiyatları ne kadar? İşte detaylar…

Arz Endişeleri Artmaya Başladı

Ham petrol fiyatları Pazartesi günü bir miktar geriledi ancak altı haftalık galibiyet serisinin ardından yüksek seviyesini korudu. Hafta sonu Ukrayna kuvvetlerinin Karadeniz’de iki Rus petrol tankerine saldırmasıyla arz endişeleri arttı.

Enerji analisti Vandana Hari, Bloomberg’e “Hafta sonu bir Rus gemisine Ukrayna donanmasına ait insansız hava aracı saldırısı, zaten sıkılaşan arzla uğraşan bir piyasada biraz tedirginlik yaratıyor” dedi .

Reuters’in bugün erken saatlerde yayınladığı bir raporda , günün erken saatlerinde fiyatlarda hafif bir düşüş olmasına rağmen, fiyatların geçen haftaya göre daha yüksek olmaya devam ettiği ve OPEC+ üretimindeki kesintilerle desteklenmeye devam ettiği belirtildi .

DBS Bank enerji analisti Suvro Sarkar, raporda “Yükseliş, petrol için ikinci yarının ilk yarıya kıyasla daha güçlü olacağı beklentilerimizle uyumlu” dedi.

Ancak, daha fazla yükselişin sınırlı olabileceğini ve petrol fiyatlarının, Çin’in toparlanma hızına ilişkin devam eden endişeler ve Suudi ve Rusya’nın üretimi ne kadar süreyle kısmaya devam edeceğine dair şüphelerle sınırlı olarak, bir süreliğine varil başına 85 Dolar (Brent) seviyesinde konsolide olabileceğini düşünüyoruz. Eldeki atıl kapasite göz önüne alındığında sırasıyla ihracat ve ihracat.”

Suudi Arabistan Üretim Kesintilerini 1 Ay Daha Uzatacak!

Geçen hafta Suudi Arabistan, Eylül ayında günde 1 milyon varillik gönüllü üretim kesintilerini bir ay daha uzatacağını açıklayarak fiyatlara ek bir destek sağladı. Duyurudan günler sonra Krallık, çoğu alıcı için resmi satış fiyatlarını da yükseltti.

ABD Merkez Bankası’nın faiz artırımlarını yakında sona erdireceği beklentileri üzerine yükselişlerinin bir kısmını yeniden kazanan tacirler için her iki hareket de sürpriz olmadı.

Bu arada Rusya, Suudi bordürlerine ek olarak Eylül ayında ihracatı günde 300.000 varil azaltacağını söyledi. Bu arada, Riyad bunların bir noktada derinleşebileceğini söyledi.

Fiyatlar için ek bir teşvik, sondaj kulelerinin üst üste sekizinci hafta boyunca geçen yılın Mart ayından bu yana en düşük seviyeye düştüğü ABD kaya petrolü yamasından geldi.

Güncel Akaryakıt Fiyatları

7 Ağustos 2023 tarihi itibari ile İstanbul’da benzin 36.10 TL, Ankara’da 36.57 TL 36.57 TL, İzmir’de 36.69 TL, Antalya’da 37.20 TL iken Motorinin litresi İstanbul’da 36.51 TL, Ankara’da 36.45 TL, İzmir’de 36.40 TL ve Antalya’da 37.65 TL’den satılıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu