google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Avrupa borsaları, AMB’nin faiz artırımı döngüsünü sonlandırabileceğini işaret etmesiyle yükseliyor - haberbil.net
Ekonomi

Avrupa borsaları, AMB’nin faiz artırımı döngüsünü sonlandırabileceğini işaret etmesiyle yükseliyor

Avrupa borsaları, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz artırımı döngüsünü sonlandırabileceğini işaret etmesi ve Çin ekonomik verilerinin güçlü gelmesiyle iki ayın en iyi haftasına yöneldi.

Avrupa borsaları, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) parasal sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaştığı beklentisinin risk iştahını artırmasıyla iki ayın en iyi haftasına gidiyor. Frankfurt DAX 40 endeksi %1,5 ve pan-Avrupa STOXX 600 endeksi yaklaşık %2,3 değer kazandı.

AMB faiz artırımını 10’uncu kez gerçekleştirdi ancak daha fazla sıkılaştırma yapmayabileceğini belirtti

Perşembe günü AMB, politika faizini 25 baz puan artırarak yüzde 0,75’e yükseltti. Bu, AMB’nin art arda 10’uncu faiz artırımı oldu. Ancak AMB Başkanı Christine Lagarde, basın toplantısında enflasyonun gerileme işaretleri göstermeye başlamasıyla birlikte daha fazla politika sıkılaştırmasını potansiyel olarak durdurma niyetini de iletti. Lagarde, “Enflasyonun orta vadede hedefimizin altına düşeceğine dair güçlü kanıtlar var” dedi.

Çin ekonomik verileri beklentileri aştı

Ayrıca yatırımcılar, beklentileri aşan güçlü Çin ekonomik verilerini de olumlu karşıladı. Çin Ulusal İstatistik Bürosu, sanayi üretiminin Mart ayında yüzde 14,1 ve perakende satışların yüzde 34,2 arttığını açıkladı. Bu rakamlar, hem endüstriyel faaliyetlerde hem de tüketici harcamalarında önemli bir toparlanma olduğunu gösterdi.

H&M hisseleri satış rakamlarının beklentilerin altında kalmasıyla düştü

Kurumsal alanda ise H&M’in hisseleri %4,4 oranında değer kaybetti. Moda grubu, üç aylık satışlarının beklentilerin altında kalarak durgun kaldığını bildirdi. H&M, Mart ayında satışlarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 düştüğünü belirtti. Şirket, pandemi nedeniyle mağazalarının yaklaşık yüzde 30’unun kapalı olduğunu veya kısıtlı saatlerde çalıştığını ifade etti.

Başa dön tuşu