google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Avrupa Borsaları Cuma Günü Yükselişe Geçti: DAX ve STOXX yükselişte öne çıktı! - haberbil.net
Ekonomi

Avrupa Borsaları Cuma Günü Yükselişe Geçti: DAX ve STOXX yükselişte öne çıktı!

Avrupa borsaları Cuma günü yükseldi. Petrol fiyatlarındaki düşüş ve tahvil piyasasındaki istikrar, yatırımcılara rahatlama sağladı. DAX ve STOXX yükselişte öne çıkarken, ABD maaş bordroları raporu ve Almanya fabrika siparişleri verileri de piyasaların ilgisini çekti.

Avrupa’daki büyük borsalar Cuma günü yeşildeydi; petrol fiyatlarındaki düşüş ve tahvil piyasasındaki görünür istikrarın yatırımcılara önemli bir açılış öncesi bir anlık rahatlama sağlamasıyla DAX yaklaşık %0,4 ve STOXX 600 %0,3 artış kaydetti. ABD maaş bordroları raporu günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak.

Bu arada tüccarlar, Ağustos ayında Almanya’daki fabrika siparişlerinin beklenenden daha iyi bir artış göstermesini memnuniyetle karşıladılar.

DAX’ta Gayrimenkul Sektörü Öne Çıktı

Gayrimenkul, DAX’ta açık ara en iyi performansı sergileyen sektör olurken, döngüsel olmayanlar ise en geride kalan sektör oldu. Haftada DAX yaklaşık %1,5 düştü ve STOXX 600 yaklaşık %1,6 kayıpla art arda üçüncü haftalık düşüşünü yaşadı.

Bu düşüşler, küresel ekonomik toparlanmanın ivmesini kaybettiği ve merkez bankalarının parasal genişlemeyi azaltmaya başlayabileceği endişelerinin etkisiyle gerçekleşti.

FTSE 100 Endeksi Toparlanmaya Devam Etti

FTSE 100 endeksi Cuma günü 7.575 seviyesine yükseldi ve piyasaların önemli merkez bankalarının para politikası görünümünü ve ABD istihdam raporu öncesinde ekonominin yüksek tahvil getirileriyle nasıl bir performans sergileyeceğini değerlendirmeye devam etmesiyle dünkü toparlanmasını sürdürdü.

Madencilik hisseleri, Rio Tinto, Anglo American ve Glencore’un %1,5 civarında değer kazanmasıyla hafta boyunca en keskin düşüşleri yaşadıktan sonra toparlanmaya öncülük etti. Finansallar da daha yüksekti; Barclays ve Lloyds %1,2 oranında değer kazanırken, Prudential yaklaşık %2 oranında değer kazandı.

Bu arada Aviva, şirketin potansiyel bir satın alma hedefi olduğu yönündeki spekülasyonların ortasında %7’nin üzerinde değer kazandı. Yine de, hafta boyunca yaşanan devlet tahvili kaybı, hisse senetleri üzerinde, FTSE 100 endeksinin geçen Cuma gününden bu yana %1,7’lik bir düşüşe yol açmasına yetecek kadar baskı yarattı.

ABD Maaş Bordroları Raporu Bekleniyor

Piyasaların odak noktası bugün ABD maaş bordroları raporu olacak. Ekonomistler, Eylül ayında 488 bin yeni işin eklendiğini tahmin ediyorlar. Bu rakam Ağustos ayındaki 235 binlik hayal kırıklığı yaratan artıştan sonra iyileşme anlamına geliyor. Ancak işsizlik oranının %5,2’den %5,1’e gerilemesi bekleniyor.

Bu veriler, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alım programını ne zaman azaltmaya başlayacağına ilişkin ipuçları verebilir. Fed Başkanı Jerome Powell, geçen ay yaptığı açıklamada, ekonomik koşulların uygun olması halinde bu yılın sonuna kadar varlık alımlarını azaltmaya başlayabileceklerini söylemişti.

Ancak son zamanlarda artan Covid-19 vakaları ve tedarik zinciri sorunları, ekonomik toparlanmayı tehlikeye atabilir.

Almanya’da Fabrika Siparişleri Arttı

Almanya’da fabrika siparişleri Ağustos ayında %7,7 artarak beklentilerin üzerinde bir performans sergiledi. Bu, Temmuz ayında %3,4’lük bir düşüşün ardından gelen güçlü bir toparlanmayı işaret ediyor. Siparişler, hem yurt içi hem de yurt dışı talebin artmasıyla desteklendi.

Özellikle Avrupa Birliği’nden gelen siparişlerde %11,1’lik bir artış görüldü. Almanya ekonomisi, ihracat odaklı sanayi sektörünün gücü sayesinde pandemi döneminde iyi bir direnç gösterdi. Ancak son zamanlarda yaşanan yarı iletken kıtlığı ve enerji fiyatlarındaki yükseliş, üretim faaliyetlerini olumsuz etkileyebilir.

Almanya Ekonomi Bakanlığı, bu faktörlerin Ağustos ayındaki sipariş artışını gölgeleyebileceğini belirtti.

Başa dön tuşu