google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Avrupa Borsaları Para Politikası Kararları Öncesinde Düşüşte - haberbil.net
Ekonomi

Avrupa Borsaları Para Politikası Kararları Öncesinde Düşüşte

Avrupa borsaları, bu hafta çeşitli merkez bankalarının para politikası kararları öncesinde düştü. Almanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (DE40) bu çeyreğin sonunda 15.497,78 puandan işlem görmesi bekleniyor.

Avrupa’daki büyük borsalar haftaya kırmızıyla başladı; traderlar Fed, BoE, BoJ ve BoJ dahil olmak üzere bu hafta çeşitli para politikası kararları öncesinde temkinli bir yaklaşım benimserken, hem DAX hem de STOXX 600 yaklaşık %0,3 kayıpla başladı. İsveç, Norveç ve İsviçre’deki merkez bankaları da bu hafta faiz oranlarını belirleyecek. Sağlık hizmetleri, tüketici döngüleri ve teknoloji en kötü performans gösteren sektörler oldu.

Kurumsal Haberler

Kurumsal açıdan bakıldığında, Norveçli çip üreticisi Nordic Semiconductor’ın hisseleri yaklaşık %14 oranında değer kaybetti. Şirket, üçüncü çeyrek için gelir tahminini düşürdü ve küresel yarı iletken kıtlığının etkisini hissettiğini söyledi. Ayrıca, Fransız bankası Societe Generale’in hisseleri, yeni CEO’su Frederic Oudea’nın satışlardaki durgunluğun ortasında kârı 2026 yılına kadar artırmak için maliyetleri düşürme sözü vermesinin ardından yaklaşık %6,5 kaybetti. Ancak bankanın gelir görünümü ve kârlılık hedefi analistlerin beklentilerinin altında kaldı.

Almanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi Tahmini

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Almanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (DE40) bu çeyreğin sonunda 15.497,78 puandan işlem görmesi bekleniyor. Bu, endeksin şu anki seviyesinden yaklaşık %1,5 daha yüksek bir değer anlamına geliyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 14369,34 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz. Bu da mevcut seviyeden yaklaşık %9 daha düşük bir değer demek.

Almanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi (DE40), Almanya’nın en büyük 30 şirketinin hisse senetlerinin performansını ölçen bir endekstir. Endeks, Alman ekonomisinin sağlığı ve gücü hakkında önemli bir göstergedir. Endeks üzerinde etkili olan faktörler arasında küresel ekonomik koşullar, siyasi gelişmeler, kur dalgalanmaları ve kurumsal haberler sayılabilir.

Başa dön tuşu