Ekonomi

Avrupa hisse senetleri bu çeyreğin sonunda 15.497,78 puandan işlem görmesi bekleniyor

Avrupa hisse senedi piyasaları risk hissiyatının iyileşmesiyle yükselişe geçti. ABD Merkez Bankası’nın para politikası kararını bekleyen yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamalarına odaklandı. Almanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin bu çeyreğin sonunda 15.497,78 puandan işlem görmesi bekleniyor.

Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü risk hissiyatının iyileşmesiyle daha yüksek bir açılışa yöneldi. ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararını sabırsızlıkla bekleyen yatırımcılar, Fed Başkanı Jerome Powell’ın toplantı sonrasındaki açıklamalarına odaklandı.

Fed faiz oranlarını sabit tutacak mı?

ABD merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor ancak piyasalar, ileriye dönük yol hakkında ipuçları bulmak için ekonomik tahminlerine ve Powell’ın sözlerine kulak verecek. Fed’in varlık alım programını ne zaman azaltmaya başlayacağı ve enflasyon baskısının ne kadar süreceği konusunda belirsizlikler sürüyor.

Fed’in para politikası kararı TSİ 21:00’de, Powell’ın basın toplantısı ise TSİ 21:30’da gerçekleşecek.

İngiltere enflasyonu beklentilerin altında

İngiltere’de tüketici enflasyonunun Ağustos ayında %6,7 ile ekonomistlerin beklediği %7’nin altında gerçekleştiğini gösteren veriler de hissiyatı destekledi. İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) faiz artırımına ne zaman gideceği konusunda spekülasyonlar artarken, enflasyonun geçici olduğu ve BoE’nin acele etmeyeceği görüşü ağırlık kazandı.

BoE’nin para politikası kararı Perşembe günü TSİ 14:00’de açıklanacak.

Almanya borsası yükselişte

Almanya Hisse Senedi Piyasası Endeksi (DE40), Çarşamba günü piyasa öncesi ticarette %0,2 artarak 15.545 puana yükseldi. Endeks, Salı günü %0,6 düşerek 15.506 puandan kapanmıştı.

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, DE40 endeksinin bu çeyreğin sonunda 15.497,78 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 14369,34 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Endeksi etkileyen faktörler arasında Almanya’daki seçimler, koronavirüs salgını, Avrupa Birliği’nin ekonomik toparlanması ve küresel ticaret gerginlikleri yer alıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu