google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Avrupa Parlamentosu'ndan Yeni Sığınma ve Göç Anlaşması Onayı - haberbil.net
Genel

Avrupa Parlamentosu’ndan Yeni Sığınma ve Göç Anlaşması Onayı

Avrupa Parlamentosu, göçmen krizine çözüm getirecek yeni Sığınma ve Göç Anlaşması'nı onayladı. Anlaşma, AB ülkeleri arasında göçmen yükünün paylaşımını ve sığınmacıların daha hızlı işlem görmesini öngörüyor.

Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri arasında yıllardır süregelen tartışmaların ardından yeni bir Sığınma ve Göç Anlaşması’nı onayladı. Geçtiğimiz Aralık ayında AB Komisyonu tarafından kabul edilen bu anlaşma, 2015 göç krizinden bu yana uygulanan politikalarda köklü değişiklikler getiriyor.

Yeni Anlaşmanın Temel Özellikleri

Anlaşma, özellikle Yunanistan, İtalya ve İspanya gibi göçmen girişlerinin yoğun olduğu ülkeler üzerindeki yükü hafifletmeyi amaçlıyor. Bu “giriş ülkeleri”ndeki yükü azaltacak bir dayanışma mekanizması kurulacak. Ayrıca, sığınmacı kabul etmeyen ülkeler, kabul etmedikleri her sığınmacı başına 20 bin euro ceza ödeyecek. Sığınma işlemleri, özellikle reddedilme olasılığı yüksek olan başvurular için hızlandırılacak.

Göçmen Tarama ve Güvenlik Kontrolleri

Anlaşmaya göre, AB sınırlarına ulaşan göçmenler zorunlu güvenlik taramasından geçirilecek. Bu tarama; kimlik doğrulama, biyometrik verilerin toplanması ve sağlık kontrollerini içerecek. Tüm bu işlemler, göçmenlerin AB ülkelerine giriş yapmalarından önce tamamlanacak.

Kriz Yönetimi ve Dayanışma

Anlaşma, 2015 mülteci krizi gibi olağanüstü durumlar için kriz yönetimi düzenlemeleri de içeriyor. Ani göçmen artışlarına karşı üye ülkeler arası dayanışmayı güçlendirecek mekanizmalar geliştirilecek. Özellikle, AB’yi istikrarlı hale getirmeyi amaçlayan üçüncü ülkeler tarafından yönlendirilen göç dalgalarına karşı koymak amaçlanıyor.

Sığınma Prosedürlerinin Hızlandırılması

Yeni düzenleme, sığınma taleplerinin daha hızlı işlenmesini sağlayacak. Sığınma talebinin 12 hafta içinde sonuçlandırılması hedefleniyor. Ayrıca, sığınma hakkı reddedilenlerin ülkelerine dönüş işlemleri de hızlandırılacak.

Haklar ve Standartlar

Sığınma hakkı verilen bireyler için AB ülkeleri ortak standartlar belirleyecek. Sığınmacıların, ayrılmak zorunda kaldıkları ülkelerdeki durumlar düzenli olarak değerlendirilecek ve uluslararası koruma standartları uygulanacak. Ayrıca, sığınmacılar için sağlık, eğitim ve barınma gibi temel hizmetlerde eşitlik sağlanacak.

Avrupa Parlamentosu’nda genel kurulda kabul edilen bu yasal düzenleme, AB Komisyonu’nun onayının ardından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Başa dön tuşu