google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Avrupa ve Çin, ABD’li LNG geliştiricileri ile enerji güvenliği için yarışıyor - haberbil.net
Genel

Avrupa ve Çin, ABD’li LNG geliştiricileri ile enerji güvenliği için yarışıyor

Enerji güvenliği konusunda endişeli olan Avrupa ve Çin, ABD’li LNG geliştiricileri ve ihracatçıları ile uzun vadeli tedarik anlaşmaları imzalamak için yoğun bir rekabet içinde. Bu anlaşmalar, ABD LNG projelerinin finansmanını ve geliştirilmesini destekliyor.

ABD’den sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal etmek isteyen alıcılar için cazip olan iki faktör var: Henry Hub fiyatlarına endeksli LNG tedarik yarışı ve ihtiyaç duyulmadığı takdirde kargoları yeniden satma esnekliği hükümleri. Bu hükümler, alıcılara uzun vadeli tedarik konusunda kesinlik ve pazar beklendiği kadar sıkı değilse kargoları başka bir yere gönderme imkanı veriyor.

Satıcılar için ise, Avrupa ve Asya ile daha uzun vadeli satın alma anlaşmaları, projelerin planlanan ihracat tesislerinden gelecekteki hacimleri azaltma şansı anlamına gelir ve daha fazla sayıda ABD LNG ihracat terminali için finansman ve nihai yatırım kararlarını (FID) destekler.

Rystad Energy’de gaz ve LNG araştırma ortağı olan Sindre Knutsson, Financial Times’a “Daha fazla hacim pazar için iyi ve yeni anlaşmalarla daha fazla LNG ihracat projesinin geliştirildiğini göreceğiz” dedi.

Maliyet enflasyonu ile ilgili endişelere rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki LNG projelerinin geliştiricileri , artan küresel LNG talebi ve enerji güvenliğini artırmak isteyen müşterilerden artan uzun vadeli sözleşmeler nedeniyle bu yıl rekor düzeyde yüksek ihracat kapasitesini onaylamaya hazırlanıyor.

Venture Global LNG, bu yıl zaten bir projeyi onayladı – Mart ayında FID’yi duyurdu ve Plaquemines LNG tesisinin ikinci aşaması için 7,8 milyar dolarlık proje finansmanını başarıyla kapattı. Bu, Sempra’nın Teksas, Jefferson County’deki Port Arthur LNG Faz 1 projesiyle birlikte 2023’te şimdiye kadar onaylanan iki projeydi.

Üçüncüsü, NextDecade’in Rio Grande LNG projesi, Global Infrastructure Partners (GIP) ve TotalEnergies ile çerçeve anlaşmaları imzaladıktan ve Faz 1’den yılda 16,2 milyon ton (MTPA) LNG veya %92’sini sattıktan sonra Temmuz başında FID’yi hedefliyor . Uzun vadeli anlaşmalar kapsamında, bu önde gelen borç verenlerin bağlayıcı borç taahhütlerini ve 17.61 MTPA Faz 1’in yakın vadeli FID’sini desteklemek için yeterli isim levhası kapasitesi.

Supermajor TotalEnergies, projenin ilk aşamasında %16,7 hisseye sahip olacak ve 20 yıl boyunca Aşama 1’den 5,4 milyon MTPA LNG satın almayı kabul etti ve Tren 4 ve Tren 5’ten LNG satın alma opsiyonuna sahip.

Bir enerji devi ile ABD’li bir LNG ihracatçısı arasındaki bir başka büyük uzun vadeli alım anlaşmasında Equinor, geçen ay Cheniere’den yılda yaklaşık 1,75 milyon ton LNG içeren 15 yıllık bir satın alma anlaşması imzaladı . Cheniere’nin ABD Körfez Kıyısındaki LNG terminallerinden ihracat.
Başka bir anlaşma, Almanya’nın devlet kontrolündeki Securing Energy for Europe (Sefe) firmasının geçen ay Venture Global LNG ile Avrupa’nın en büyük ekonomisi olarak Venture Global’in üçüncü projesi olan CP2 LNG’den yılda 2,25 milyon ton LNG ithal etmek için 20 yıllık bir anlaşma imzaladığını gördü . Rusya teslimatları durdurduktan sonra gaz arzını güvence altına almak istiyor.

Uzun vadeli LNG sözleşmeleri, son aylarda, doğal gaz ithalatından kaynaklanan emisyonlarla ilgili endişeler pahasına enerji güvenliğinin ön plana çıktığı Avrupa’daki alıcılar da dahil olmak üzere, bir anlaşma telaşı gördü.

Çin , geçen yılki enerji krizinin Çin’in enerji güvenliğine ek bir vurgu yapmasının ardından uzun vadeli LNG arzını güvence altına almak için Katar dışında ABD’ye de bakıyor .

Daha geçen hafta Cheniere Energy, Çinli alıcıya 20 yılı aşkın bir süre için LNG sağlamak üzere Çinli ENN ile uzun vadeli bir anlaşma imzaladı ; bu, Cheniere ile ENN arasındaki ikinci anlaşmaydı.

ABD’li LNG ihracatçıları, Japonya gibi diğer Asyalı alıcılarla anlaşmalar imzalayarak daha fazla alım taahhüdünü güvence altına alıyor ve ABD ihracat projelerinin FID kilometre taşını aşmasını kolaylaştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu