Dünya

Avrupa’da Gaz Fiyatları Düşebilir! Şu anda 37,09 dolardan işlem görüyor

Wood Mackenzie’ye göre Avrupa’da gaz fiyatları gelecek yaz için tahmin edilenden önemli ölçüde düşük olabilir. Bunun nedenleri arasında talebin azalması ve depolarda yeterli miktarda gaz bulunması yer alıyor.

Avrupa, enerji krizinden kurtulabilir. Wood Mackenzie adlı bir enerji araştırma şirketine göre, Avrupa’da gaz fiyatları gelecek yaz için tahmin edilenden önemli ölçüde düşük olabilir. Bunun nedeni, enerji santrallerinden gelen talebin azalması ve depolarda yeterli miktarda gaz bulunmasıdır.

Talep Azalıyor

Wood Mackenzie, Avrupa’nın 2023/2024 kışına doğru gaz depolama açısından iyi bir konumda olduğunu belirtiyor. Bu yılın bu zamanı için tipik olandan daha fazla gaz stoku bulunuyor. Bu yüksek stoklar, nükleer enerjinin artması ve enflasyonun neden olduğu ekonomik zorlukların endüstriyel ve hane halkı tüketimini kısıtlaması nedeniyle elektrik üretiminden elde edilen gaza olan talebin azalmasıyla birleşiyor. Bu da Avrupa’nın yeni bir enerji krizinden kurtulacağı anlamına gelebilir.

Wood Mackenzie, bu durumun “gelecek yıl fiyatlar üzerinde zincirleme bir etki” yaratacağını söylüyor. Şirket, Çarşamba günkü raporunda elektrikteki gazın gelecek yıl yıllık bazda %12 oranında düşmesinin beklendiğini ekledi. Wood Mackenzie’ye göre önümüzdeki yaz doğal gaz fiyatları şu anda tahmin edilenin yalnızca %20’si kadar gelebilir.

Fiyatlar Düşük

Benzin fiyatları zaten geçen yıla göre düşük. Karşılaştırmalı doğal gaz fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre beşte biri seviyesinde yer alırken, AB Doğal Gaz Hollanda TTF’si (EUR/MWh) şu anda 37,09 dolardan işlem görüyor.

Elbette Avrupa’nın özellikle sert bir kış geçirmesi mümkün. Ancak ılıman geçen kış, Morgan Stanley’nin Avrupa gaz fiyatlarının 15EU/MWh olacağını öngörmesine neden oldu. Başka bir senaryoda banka, gaz fiyatlarının 100EU/MWh’ye yükselebileceğini tahmin ediyor.

Norveç Etkisi

Wood Mackenzie’nin bir araştırma direktörü, “Depolama seviyeleri bu kadar yüksek olmasaydı, uzatılan Norveç bakım programının ciddi bir etkisi olabilirdi” dedi. “Avustralya’daki grevler küresel LNG piyasasına yansıyacak olsa da, kısa ömürlü olmaları ve Asya ve Avrupa piyasa dengeleri üzerindeki etkilerini sınırlamaları daha muhtemel.”

Ancak Norveç’in dev Trol sahasının bugün üretimi durdurması ve akışın Cumartesi gününe kadar başlangıçta planlanandan düşük kalması nedeniyle kısa vadede gaz fiyatları artabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu