Ekonomi

Avrupa’dan Asya’ya arbitrajın düşmesi, petrol piyasalarında neler olup bittiğini gösteriyor

Petrol piyasalarında son zamanlarda yaşanan önemli gelişmelerden biri, Avrupa’dan Asya’ya arbitrajın önemli bir göstergesi olan takas vadeli Brent/Dubai vadeli döviz kurunun 2 yılın en düşük seviyesine inmesi ve hatta bu hafta biraz sıfırın altına düşmesiydi.

Bu durum, petrol piyasalarında arz ve talep dinamiklerindeki değişiklikleri yansıtıyor. Özellikle, Orta Doğu ham petrolüne olan talebin artması, Kuzey Denizi ve Batı Afrika ham petrolüne olan talebin azalması ve Çin’in Dubai parsiyel ticaretindeki artış gibi faktörler, Brent/Dubai vadeli döviz kurunu baskı altına aldı.

Orta Doğu ham petrolünün güçlenmesinin arkasında, Suudi Arabistan’ın günlük 1 milyon varillik üretim kesintisi taahhüdü ve OPEC+ ülkelerinin arz kısıntılarına bağlılığı yatıyor. Bu arada, Avrupa’da ABD ham petrolünün daha yüksek mevcudiyeti, KB Avrupa pazarını aşağı çekiyor ve Brent fiyatlarını düşürüyor.

Kuzey Denizi ham petrolüne olan talep ise Çin’den gelen alımlarla destekleniyor. Çinli rafineriler, Haziran ayında Asya’ya 54 milyon varillik devasa bir Batı Afrika petrolü bağlayarak geçtiğimiz haftalarda birkaç VLCC’nin yüklenmesiyle Kuzey Denizi ham petrol alımlarına yeniden başladı. Bu da Batı Afrika ham petrolünün primini artırarak Brent/Dubai vadeli döviz kurunu daralttı.

Çin’in Dubai parsiyel ticaretindeki artış da Brent/Dubai vadeli döviz kurunu etkiliyor. Çin’in devlete ait şirketleri, Platts Dubai/Umman penceresinde 1300’den fazla Dubai parsiyelinin ticaretini yaptı; bu, rekor düzeydeki ikinci en yüksek seviye, Unipec yükselerek birincil satıcı oldu ve PetroChina alıcılar listesinin başında yer aldı. Bu da Dubai fiyatlarını destekleyerek Brent/Dubai vadeli döviz kurunu aşağı çekti.

Brent/Dubai vadeli döviz kurunun düşmesi, Avrupa’dan Asya’ya arbitraj fırsatlarını azaltarak Avrupa pazarını zorluyor. Bu arada, Rusya’nın gaz gelirleri de Ukrayna krizi nedeniyle ciddi şekilde azaldı. Avrupa’ya yaklaşık 150 milyar metreküp boru gazı pompalayan Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, Avrupa pazarlarının çoğunu Gazprom’a kapatarak hükümetin gelirini acı bir şekilde azalttı.

Petrol gelirleri, tavan fiyatlara rağmen nispeten değişmeden akmaya devam ederken, Rusya’nın gaz gelirleri yıllık %45 düşüşle bu yılın ilk beş ayında sadece 8,3 milyar oldu. Bu da Rusya’nın bütçe açığını artırarak ekonomik zorluklar yaratıyor.

Petrol piyasalarında arbitrajın düşmesi, küresel arz ve talep dengesindeki değişimleri gösteriyor. Bu değişimler, petrol fiyatlarını ve üretici ülkelerin gelirlerini etkiliyor. Petrol piyasalarını takip edenler için Brent/Dubai vadeli döviz kuru, önemli bir gösterge olarak kalmaya devam edecek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu