google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Avustralya Hisse Senedi Piyasası Endeksi Teknoloji ve Madencilik Hisselerinin Düşüşüyle Geriledi - haberbil.net
Ekonomi

Avustralya Hisse Senedi Piyasası Endeksi Teknoloji ve Madencilik Hisselerinin Düşüşüyle Geriledi

Avustralya Hisse Senedi Piyasası Endeksi Salı günü teknoloji ve madencilik hisselerinin düşüşüyle geriledi. Piyasalar aynı zamanda Avustralya Merkez Bankası ve ABD Merkez Bankası’nın para politikası kararlarını bekliyor.

Avustralya Hisse Senedi Piyasası Endeksi (S&P/ASX 200) Salı günü %0,3 düşüşle 7.210 civarına geriledi ve teknoloji ve madencilik hisselerinin düşüşe öncülük etmesiyle üst üste ikinci seansa da geriledi. Yatırımcılar aynı zamanda yurt içi enflasyon ve faiz oranlarına ilişkin görünümü yönlendirmek amacıyla Avustralya Merkez Bankası’nın Eylül ayı toplantısının tutanaklarını da temkinli bir şekilde bekledi.

Ayrıca piyasalar ABD Merkez Bankası’nın Çarşamba günkü para politikası kararına hazırlanıyor.

Teknoloji Sektöründe Kayıplar

Teknoloji sektöründeki kayıplara Block Inc (-%4,4), Computershare (-%1,2), Weebit Nano (-%5,2), 4DS Memory (-%2,9) ve Brainchip Holdings (-%2,9) öncülük etti. Bu şirketlerin çoğu son zamanlarda yüksek büyüme beklentilerine sahip olmalarına rağmen karlılık konusunda zorluklar yaşadıklarını açıkladılar.

Örneğin, Block Inc, kripto para birimi piyasasındaki dalgalanmalardan dolayı gelirlerinde düşüş yaşadığını belirtti. Computershare ise ABD’deki faaliyetlerindeki gecikmeler nedeniyle mali yıl 2023 için rehberliğini düşürdü.

Madencilik Hisseleri de Düştü

Madencilik hisseleri de BHP Group (-%0,9), Fortescue Metals (-%0,9), South32 (-%1,8), Lynas Rare Earths (-%1,1) ve Chalice Mining (-%1,4) dahil olmak üzere zayıf metal fiyatları nedeniyle düştü. Demir cevheri fiyatları Çin’in çelik üretimini kısıtlaması ve talebin azalmasıyla birlikte son iki ayda %40’tan fazla geriledi. Altın fiyatları da ABD dolarının güçlenmesi ve enflasyon endişelerinin azalmasıyla birlikte son iki haftada %3’ten fazla düştü.

Piyasalar Merkez Bankalarının Kararlarını Bekliyor

Piyasalar aynı zamanda Avustralya Merkez Bankası (RBA) ve ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikası kararlarını bekliyor. RBA’nın Eylül ayı toplantısının tutanakları Salı günü yayınlanacak ve yatırımcılar bankanın tahvil alım programını nasıl ayarlayacağına ilişkin ipuçları arayacaklar.

RBA, Ağustos ayında tahvil alım programını haftalık 5 milyar Avustralya dolarından 4 milyar Avustralya dolarına indirmiş ancak Kasım ayına kadar bu seviyede tutacağını söylemişti. Ancak bazı analistler bankanın daha fazla indirim yapabileceğini veya programın süresini uzatabileceğini düşünüyor.

Fed’in ise Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor ancak bankanın varlık alım programını ne zaman azaltmaya başlayacağına ilişkin sinyaller verebileceği düşünülüyor. Fed Başkanı Jerome Powell, Ağustos ayında Jackson Hole Sempozyumu’nda, bankanın varlık alım programını bu yıl sona erdirmeyi planladığını ancak faiz oranlarını artırmak için daha fazla ilerleme görmek istediğini söylemişti.

Avustralya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin Beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Avustralya Hisse Senedi Piyasası Endeksi’nin (AU200) bu çeyreğin sonunda 7.124,69 puanda işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 6681,39 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Bu tahminler, geçmiş verilere dayalı istatistiksel modeller ve piyasa analistlerinin tahminlerinin bir kombinasyonunu içeriyor. Tahminlerdeki belirsizlikler nedeniyle, bu tahminlerin gerçekleşmeyebileceğini veya önemli ölçüde farklı olabileceğini unutmayın.

Başa dön tuşu