Emlak

Avustralya’da Ev Fiyatları Artmaya Devam Ediyor

Avustralya’da ev fiyatları Eylül 2023’te artmaya devam etti. CoreLogic’in verilerine göre, beş büyük şehrin toplam seviyesindeki ev değeri endeksi yüzde 0,9 arttı. Büyük başkentler arasında en yüksek fiyat artışı oranı Adelaide’de yüzde 1,7 ile gerçekleşti. Konut piyasasının geleceği ise daha dengeli bir büyüme patikası öngörülüyor.

Avustralya’da ev fiyatları, konut arzındaki daralma ve faiz artışı baskısına rağmen Eylül 2023’te yükselmeye devam etti. CoreLogic’in verilerine göre, beş büyük şehrin toplam seviyesindeki ev değeri endeksi, Ağustos 2023’te yüzde 1,0 arttıktan sonra Eylül 2023’te yüzde 0,9 artarak art arda yedinci ayını tamamladı.

Büyük Başkentlerde Fiyat Artışı

CoreLogic’in raporuna göre, büyük başkentler arasında en yüksek fiyat artışı oranı Adelaide’de yüzde 1,7 ile gerçekleşti. Bu şehri Perth (%1,3), Brisbane (%1,2), Sidney (%1,0) ve Melbourne (%0,4) takip etti. CoreLogic’in araştırma direktörü Tim Lawless, konut piyasasının güçlü talep koşullarına rağmen düşük ciroyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Lawless, “Konut piyasasının en büyük zorluğu, satılık konut arzının talebi karşılamakta yetersiz kalmasıdır. Bu da fiyat baskısını artırıyor” dedi.

Fiyat Artışının Geleceği

Küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Avustralya’da CoreLogic Konut Fiyatları MoM’nin bu çeyreğin sonunda yüzde 0,10 olması bekleniyor. Uzun vadede ise ekonometrik modellerimize göre Avustralya CoreLogic Konut Fiyatları MoM’nin 2024’te yüzde 0,10 ve 2025’te yüzde 0,60 civarında seyredeceği öngörülüyor. Bu tahminler, konut piyasasının önümüzdeki yıllarda daha dengeli bir büyüme patikasına gireceğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu