Gündem

Baltık Borsası Kuru Endeksi 11 Seanslık Yükselişten Sonra Düştü

Baltık Borsası Kuru Endeksi, Perşembe günü 11 seanslık yükselişini sonlandırdı. Endeksin bu çeyrek ve gelecek yıl nasıl seyredeceği hakkında Trading Economics’in tahminlerini okuyun.

Baltık Borsası’nın dünya çapında mal nakliye maliyetini ölçen ana deniz navlun endeksi Perşembe günü 15 puan düşerek 1.569 puana geriledi ve ana endeksi 11 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine çıkaran 11 seanslık galibiyet serisini sonlandırdı.

Capesize ve Panamax Endeksleri Geriledi

Tipik olarak demir cevheri ve kömür gibi 150.000 tonluk yük taşıyan gemileri izleyen Capesize endeksi de 11 seanslık yükselişini durdurarak %2,9 düşüşle 2.007 puana geriledi ve 5 Eylül’den bu yana en büyük günlük düşüşünü kaydetti. Capesize endeksi, Çin’in demir cevheri ithalatındaki artışın etkisiyle son bir ayda yaklaşık %50 değer kazanmıştı.

Genellikle 60.000 ila 70.000 ton arası kömür veya tahıl taşıyan gemileri takip eden panamax endeksi ise 11 puan düşüşle 1.696 puana geriledi. Panamax endeksi, geçen hafta Çin’in kömür ithalatındaki artışın etkisiyle rekor seviyeye yükselmişti.

Supramax Endeksi Arttı

Daha küçük gemiler arasında supramax endeksi ise 26 puan veya %2 artışla 1.350 puana ulaştı. Supramax endeksi, küresel ekonomik toparlanmanın etkisiyle son bir yılda yaklaşık %150 değer kazandı.

Baltık Borsası Kuru Endeksi’nin Tahmini

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre Baltık Borsası Kuru Endeksi’nin bu çeyrek sonunda 1.310,02 puandan işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 1.118,20 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

Baltık Borsası Kuru Endeksi, deniz taşımacılığındaki talep ve arz koşullarını yansıtan bir göstergedir. Endeks, dört alt endeks olan capesize, panamax, supramax ve handysize endekslerinin ağırlıklı ortalamasından oluşur. Endeks, küresel ticaretin sağlığı hakkında bir fikir verir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu