google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Bankacılık Kargaşası Devam Ederken Altın 2.000 Dolara Yaklaştı - haberbil.net
Ekonomi

Bankacılık Kargaşası Devam Ederken Altın 2.000 Dolara Yaklaştı

Altın fiyatları, Silikon Vadisi Bankası’nın iflası ve Credit Suisse’e verilen acil durum kredisi sonrasında piyasada dalgalanma korkusuyla yatırımcılar güvenli liman arayışına girdikçe yükseliyor. Altın, Şubat ayının en yüksek seviyeleri olan 1.960 ′a ve ardından 2.000'a yaklaşıyor.

Altın fiyatları, Silikon Vadisi Bankası’nın iflası ve Credit Suisse’e verilen acil durum kredisi sonrasında piyasada dalgalanma korkusuyla yatırımcılar güvenli liman arayışına girdikçe yükseliyor. Altın, Şubat ayının en yüksek seviyeleri olan 1.960 ‘a yaklaşıyor.

Altın Neden Yükseliyor?

Altın, çoklu borsa çöküşleri, savaşlar ve salgın hastalıklar gibi büyük istikrarsızlık dönemleri boyunca bir yatırım seçeneği olarak varlığını sürdürdü. Yatırımcılar, ABD bankacılık sektörüne bulaşma korkusuyla piyasa istikrarsızlığı endişeleri arasında güvenli bir kaçış seçeneği olarak genellikle altına yöneliyor.

Halihazırda, ABD bankaları, önce Silvergate’in, ardından Silicon Valley Bank ve Signature’ın çöküşünden sonra First Republic Bank’ı 30 milyar dolarlık mevduatla desteklemek için güçlerini birleştiriyor.

Bu arada, İsviçre hükümeti, Credit Suisse’in 10 milyar dolarlık zararını telafi etmek için bankaya 15 milyar dolarlık bir acil durum kredisi verdi. Credit Suisse, Archegos Capital Management’ın çöküşünden sonra büyük bir darbe aldı.

Bu olaylar, küresel finansal sistemin ne kadar kırılgan olduğunu gösteriyor ve yatırımcıları daha fazla riskten kaçınmaya teşvik ediyor.

Altın Ne Kadar Yükseldi?

Altın fiyatları, Pazartesi günü ons başına 1.879 dolardan açılış pozisyonundan hafta boyunca büyük bir artış göstererek Cuma öğleden sonra 1.936 dolardan işlem gördü.

Değerli metal, geçen hafta da %3’ten fazla değer kazandı ve Şubat ayından bu yana en iyi haftalık performansını sergiledi.

Altının yükselişi, ABD Hazine tahvillerinin getirilerindeki düşüşle de desteklendi. Tahvil getirileri ile altın fiyatları arasında ters bir ilişki vardır. Tahvil getirileri düştükçe altının cazibesi artar.

Altın Ne Kadar Yükselebilir?

Altının gelecekte ne kadar yükselebileceği konusunda piyasa analistleri arasında farklı görüşler var.

Oanda’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, altının Şubat ayının en yüksek seviyeleri olan 1.960 ile bunun çok üzerinde olduğunu görebileceğini söyledi.

Erlam, “Tüccarların şu anda dudaklarındaki soru, korkunun alevlenip alevlenmediği, yani (eğer) ortalık yatıştıkça verimlerin düşebileceği anlamına mı geliyor ki bu altın için kısa vadeli bir ters rüzgar olabilir, yoksa türbülans yeni başlıyorsa. Zaman gösterecek, ancak daha fazla serpinti, altının Şubat ayının en yüksek seviyeleri olan 1.960 ile bunun çok üzerinde olduğunu görebilir.” dedi.

Erlam, ABD Federal Rezervinin, altını daha da artıracak olan planlanan faiz artırımlarını gevşetebileceği spekülasyonları olduğunu da belirtti.

Ancak Kinesis Money’de piyasa analisti olan Rupert Rowling daha az ikna olmuş durumda.

Rowling, Avrupa Merkez Bankası’nın başlangıçta beklendiği gibi gösterge faiz oranını 50 baz puan artırmaya devam ettiğini ve Credit Suisse’in karşı karşıya olduğu sıkıntılar nedeniyle yaklaşımını değiştirmeyi seçmediğini yatırımcılara bunun yanlış olduğunu hatırlatması dikkate değer. Amerika’ya özgü bir sorun değil. “

“Böylece, bu, Federal Rezerv’in önümüzdeki hafta toplandığında başka bir zam planına bağlı kalma olasılığını artırıyor, bu nedenle oranların yükselmeye devam etmesi, altının nasıl tırmanabileceğine bir sınır koyması muhtemel.” dedi.

Altın Yatırımı Nasıl Yapılır?

Altın yatırımı yapmanın birçok yolu vardır. En yaygın yöntemlerden bazıları şunlardır:

  • Altın sikke veya külçe satın almak: Bu yöntem, fiziksel olarak altına sahip olmayı tercih edenler için uygundur. Ancak, saklama, sigorta ve nakliye maliyetleri gibi ek masraflar olabilir.
  • Altın borsa yatırım fonlarına (ETF) yatırım yapmak: Bu yöntem, altının fiyat hareketlerinden faydalanmak isteyenler için uygundur. Altın ETF’leri, altına dayalı sözleşmeler veya diğer finansal araçlar satın alarak altının performansını takip eder. Altın ETF’leri, hisse senetleri gibi borsalarda işlem görür ve düşük komisyon ücretleri vardır.
  • Altın madencilik şirketlerine yatırım yapmak: Bu yöntem, altın üretimine katkıda bulunan şirketlere ortak olmayı tercih edenler için uygundur. Altın madencilik şirketleri, altının fiyat hareketlerinden etkilenebilir, ancak aynı zamanda operasyonel riskler ve maliyetler de taşırlar.

Başa dön tuşu