Dünya

Başkan Biden’ın bütçe direktörü, hükümetin kısmi kapanmasını önlemede Demokratların rolünü savunuyor

ABD Başkanı Joe Biden'ın bütçe direktörü Shalanda Young, hükümetin kısmi kapanmasını önlemede Demokratların rolünü savundu. Young, Cumhuriyetçilerin "tehditkarlığı" ve "tiyatrosu" karşısında Meclisteki Demokratların hükümetin finansmanını sağlamaya yardımcı olduğunu söyledi.

Başkan Joe Biden’ın bütçe direktörü Shalanda Young, Pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin kısmi kapanmasını önlemede Demokratların rolünü savundu.

Young, ABC’nin “Bu Hafta” programında, katı muhafazakarların “tehditkarlığı” ve “tiyatrosu” ortasında finansmanın tükenmesinden önceki son saatlerde, Meclisteki Demokratların hükümete finansman sağlayan yasa tasarısını geçirmeye yardımcı olduğunu söyledi.

Young, “Size şunu söyleyeyim, eğer bundan bıktıysam, Amerikan halkının ne hissettiğini ancak hayal edebilirim” dedi. “Neden bu yoldan gidiyorsun, bizi bu kadar yakına götürüyorsun?”

Temsilciler Meclisi’nde giderek artan acil müzakerelerin ardından Cumhuriyetçiler Cumartesi günü, hükümeti 17 Kasım’a kadar finanse edecek geçici bir finansman tasarısı sundu. Bu, sınır güvenliği önlemleri gibi partideki bazı kişilerin önceliklerini içermeyen, neredeyse “temiz” bir devam eden karardı. ve daha geniş kesimler.

Tedbir ancak cumartesi günü Temsilciler Meclisi’nde Demokratların desteğiyle kabul edildi; 90 Cumhuriyetçi karara karşı oy kullandı ve bunların 126’sı lehte oy kullandı.

Young, “Bu Hafta” programında “Size şunu söyleyeyim, bizi kapanmaktan kurtaran 200’den fazla Demokrat vardı. Gidin oylara bakın” dedi.

Geçici finansman tasarısı daha sonra Senato’da iki partili çoğunluk tarafından hızlı bir şekilde onaylandı ve Başkan Joe Biden tarafından Cumartesi gecesi geç saatlerde – gece yarısı son teslim tarihinden bir saat önce – imzalandı.

Young Pazar günü milletvekillerini uzun vadeli finansman mevzuatı üzerinde çalışmaya devam etmeye çağırdı.

“Amerikan halkının bu korkulu tavrını, son dakika kaygısını yaşamadığımızdan emin olmak için bugünden başlamalıyız” dedi. “Bunun bir daha yaşanmaması için üzerimize düşeni yapalım. Bu 47 günün sonunda tüm yıl finansman faturalarımız olsun.”

Young, McCarthy’nin rolü hakkında konuştu

Karl, Young’a, GOP’u eleştiren bir kişi tarafından kendisini görevden alma önergesiyle tehdit edilen Konuşmacı Kevin McCarthy’nin, işine yönelik tehditlere rağmen iki partili yasa tasarısını mecliste oylamaya sunduğu için övgüyü hak edip etmediğini sordu.

Young, “Bu konuşmacının işidir” dedi. “Amerikan halkını her şeyin önünde tutun, pazarlığın size düşen kısmını yerine getirin, anlaşmanın size düşen kısmını yerine getirin.”

Young, mevzuatın finansmanı konusunda Cumhuriyetçilerin öncülüğündeki bazı girişimlere atıfta bulunarak, “Konuşmacının bunu muhafaza etmesini takdir ediyorum, ama oğlum, oy üstüne oylama, %30 kesintiler” dedi. “Bunların hiçbiri işe yaramayınca nihayet Amerikan halkına hizmet edecek ve pazarlığın kendisine düşen kısmını yerine getirecek bir tasarıyı masaya koyduk” diye ekledi.

Ukrayna finansmanı için ayrı bir yasa tasarısı bekleniyor

Ancak, her iki partinin de desteğine sahip olan cumhurbaşkanının önemli bir önceliği, sonunda kabul edilen tasarının dışında bırakıldı: Rusya’nın işgaline karşı savunmada Ukrayna’ya milyarlarca dolarlık mali yardım.

Cumartesi günü yaptığı yazılı açıklamada Biden, McCarthy’nin “Ukrayna halkına olan bağlılığını sürdüreceğini ve bu kritik anda Ukrayna’ya yardım etmek için gereken desteğin geçişini güvence altına alacağını” beklediğini söyledi.

Senato liderleri Chuck Schumer ve Mitch McConnell ile önemli komite başkanları Cumartesi günü yaptıkları ortak açıklamada, meclislerinin “Ukrayna’ya kritik ve sürekli güvenlik ve ekonomik destek sağlamaya” devam etme niyetinde olduklarını söylediler.

Ukrayna’nın finansmanına odaklanan ayrı bir yasa tasarısının Meclis’te ele alınması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu