Dünya

Basur’da Siyasi Mitinge Bombalı Saldırı: 40 Bölü, 200 Yaralı

Pakistan Bajur bölgesinde bir siyasi mitinge düzenlenen bombalı saldırıda en az 40 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 200 kişi yaralandı. Saldırıyı Pakistan Taliban’ının yakın müttefiki olan bir grup üstlendi. Haberin ayrıntıları için tıklayın.

Pakistan Bajur bölgesinde bir siyasi mitinge düzenlenen bombalı saldırıda en az 40 kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 200 kişi yaralandı. Saldırıyı Pakistan Taliban’ının yakın müttefiki olan bir grup üstlendi.

Pazar günü Pakistan’ın kuzeybatısındaki Bajur bölgesinde katı bir din adamı ve siyasi liderin destekçilerinin düzenlediği siyasi bir mitinge güçlü bir bombanın atıldığı bildirildi. Son yılların en kötü saldırılarından birinde en az 40 kişi öldü, aralarında çocukların da bulunduğu yaklaşık 200 kişi yaralandı.

Polis ve sağlık yetkilileri, patlama meydana geldiğinde Mevlana Fazlur Rehman’ın Jamiat Ulema Islam partisinin işçi kongresinin Bajur ilçesinin başkenti Khar’ın varoşlarında yapıldığını söyledi. AP videosunda, patlamanın ardından yaşanan kaotik ortamda yaralıların olay yerinden taşındığı görüldü.

Bajur İslamcı militanlar için bir sığınaktı. Tehreek-e-Taliban Pakistan veya Afganistan’daki Taliban hükümetinin yakın müttefiki olan militan bir grup olan TTP olarak bilinen Pakistan Taliban’ının eski kalesidir. TTP, son yıllarda Pakistan ordusunun operasyonları sonucunda bölgeden tahliye edildi.

TTP, Associated Press’e yaptığı açıklamada, saldırının İslamcıları birbirine düşürmeyi amaçladığını söyleyerek saldırıyı kınadı. Afgan Taliban sözcüsü Zabiullah Mücahid de bombalı saldırıyı kınadı. Eski adı Twitter olan sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı mesajda, “Bu tür suçlar hiçbir şekilde haklı gösterilemez” dedi.

Ayrı bir grup olmasına rağmen TTP, Ağustos 2021’in ortalarında Afganistan’da iktidarı ele geçiren Afgan Taliban’ın yakın müttefiki olmaya devam ediyor. Devralma TTP’yi cesaretlendirdi. Geçen Kasım ayında Pakistan hükümetiyle imzalanan ateşkes anlaşmasını tek taraflı olarak feshettiler ve o zamandan beri ülke genelindeki saldırılarını artırdılar.

Kurbanlardan biri olan 45 yaşındaki Adam Khan’ın bacağına ve iki eline kıymıklar isabet etti. Patlama onu yere devirdiğinde saat 16.00 civarında olduğunu söyledi. “Etrafta toz ve duman vardı ve güçlükle ayağa kalkabildiğim bazı yaralı insanların altındaydım, sadece kaos ve dağılmış bazı uzuvlar gördüm” dedi.

Polis başlangıçta 10 kişinin öldürüldüğünü söyledi, ancak daha sonra yerel bir hastaneye daha fazla ceset getirilerek ölü sayısı 40’a ulaştı. İl enformasyon bakanı Feroz Jamal Associated Press’e şu ana kadar 40 kişinin “şehit” olduğunu ve yaklaşık 200 kişinin “şehit olduğunu” söyledi. bombalamada yaralandı.

JUI işçi kongresi bir pazara yakın bir salonda düzenlendi, ancak daha sonra gelen çok sayıda destekçi nedeniyle çadırlar eklendi. Mekan parti gönüllüleri tarafından coplarla korunuyordu. Bomba patladığında partinin üst düzey liderlerinden Abdul Rasheed’in gelişi için anons yapılıyordu.

Saldırıyı üstlenen grup, Pakistan Taliban’ının yakın müttefiki olan ve Afganistan’da faaliyet gösteren bir militan grubu olan Hizb-ul-Ahrar olarak tanımladı. Grup sözcüsü Aziz Yousafzai, saldırının hedefinin JUI lideri Fazlur Rehman olduğunu söyledi. Rehman, mitingde konuşma yapmak üzere yoldaydı ancak saldırıdan kurtuldu.

Rehman, Pakistan’ın en etkili siyasi ve dini liderlerinden biridir. Afgan Taliban’ın uzun süredir destekçisi olan Rehman, Afganistan’daki son gelişmeleri memnuniyetle karşıladığını söyledi. Ancak Pakistan hükümetini Taliban ile ilişkilerini geliştirmeye çağırdı.

Saldırı, Pakistan’ın güvenlik durumunu yeniden gündeme getirdi. Ülke, son yıllarda militan saldırılarında büyük bir düşüş yaşadı ancak son aylarda şiddet olayları yeniden arttı. Pakistan hükümeti, Afganistan’daki durumun ülke için yeni tehditler oluşturabileceği konusunda uyardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu