Genel

Batı Bölgelerinde Yağışlar Azalıyor, Doğu ve Güneydoğu’da Sağanak Bekleniyor

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son hava durumu raporuna göre, Türkiye'nin batı bölgelerinde yağışlar yavaşlayacak, ancak doğu ve güneydoğu bölgelerinde sağanak yağışların devam etmesi öngörülüyor. Hava sıcaklıklarında ise önemli bir artış bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) hava tahmin uzmanı Mehmet Özdemirci, Türkiye genelinde devam eden fırtına ve sağanak yağışlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bugün itibarıyla iç ve batı bölgelerinde yaşanan kuvvetli yağışların akşam saatlerine kadar süreceğini belirten Özdemirci, özellikle sel, su baskını ve trafikte aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini vurguladı.

“Çatı uçması ve ağaç devrilmesi gibi tehlikelere karşı vatandaşlarımızın uyanık olmalarını istiyoruz,” diyen Özdemirci, mevcut yağışların batı bölgelerini terk etmeye başlayacağını, ancak doğu ve güneydoğu bölgelerindeki sağanakların devam edeceğini ifade etti.

Gelecek Günlerde Beklenen Hava Durumu

Kuvvetli Yağışların Azalması

Özdemirci’ye göre, batı bölgelerdeki yağışlar yarın itibarıyla azalacak. Trakya ve Çanakkale çevrelerindeki yağışlar da dahil olmak üzere batı bölgelerinde önemli bir düşüş gözlemlenecek. Bununla birlikte, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Akdeniz’de aralıklı yağışlar bekleniyor.

Sıcaklık Değişimleri

Mehmet Özdemirci ayrıca hava sıcaklıklarının önümüzdeki günlerde artacağını belirtti. “Mevsim normallerinin üstünde bir sıcaklık artışı öngörüyoruz,” diyen Özdemirci, salı gününden itibaren tüm yurtta mevsim normallerinin üzerinde sıcaklıkların hissedileceğini dile getirdi.

Uzmanlardan Tavsiyeler

Meteoroloji uzmanları, özellikle fırtına ve yağışın yoğun olduğu bölgelerde vatandaşları uyarıyor:

  • Sel ve su baskını ihtimaline karşı alınabilecek önlemler,
  • Sürücüler için trafikte ekstra dikkatli olmaları gerektiği,
  • Açık alanlarda bulunulmaması, çatı ve tabela gibi uçabilecek nesnelere karşı tedbirli olunması tavsiye ediliyor.

MGM’nin tahminlerine göre, yağışların azalmasıyla birlikte vatandaşların yaşamış olduğu olumsuzlukların da azalması bekleniyor. Ancak doğu ve güneydoğu bölgelerinde yaşanacak sağanakların yeni sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Hava durumunu günlük takip etmek, olası risklere karşı önlem almak için büyük önem taşımaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu