google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Batıda Serinlik, Doğuda Sıcaklık Rekoru - haberbil.net
Gündem

Batıda Serinlik, Doğuda Sıcaklık Rekoru

Türkiye’nin batısında sıcaklıklar mevsim normallerine inerken, doğu ve güneydoğuda aşırı sıcaklar devam ediyor. Meteoroloji uzmanı Cengiz Çelik, batı bölgelerde serin havanın bir hafta süreceğini, doğu bölgelerde ise sıcaklıkların 45 dereceye çıkacağını söyledi.

Türkiye’nin batısında hava sıcaklığı mevsim normallerine inmeye başladı. Bugün Ankara’da da 4 derecelik düşüşle rahatlama hissedilecek. Doğu ve Güneydoğu’da ise bunaltıcı sıcaklar bir süre daha devam edecek.

Batı Bölgelerde Serin Hava Bir Hafta Sürecek

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Cengiz Çelik, bugünden itibaren başlayan serin havanın bir süre devam edeceğini belirterek, “Batı bölgelerden Marmara, Ege ve Batı Akdeniz’de hemen hemen bir hafta boyunca sıcaklar mevsim normalleri civarında seyretmeye devam edecek” dedi.

Çelik, Marmara’nın doğusu ile Karadeniz bölgesinde bir hafta boyunca aralıklarla sağanak görüleceğini de sözlerine ekledi.

Doğu ve Güneydoğuda Aşırı Sıcaklar Sürecek

Batı bölgelerdekiler rahatlarken Doğu ve Güneydoğu’da sıcaklık 45 dereceye çıkacak.

Çelik, özellikle İç Anadolu’nun doğusu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki sıcaklıkların mevsim normallerinin 6 ila 10 derece üzerinde seyretmeye devam edeceğini söyledi.

Çelik, bu bölgelerde yaşayanların aşırı sıcaklara karşı tedbirli olmalarını ve güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde dışarı çıkmamalarını tavsiye etti.

3 Büyükşehirde Bunaltıcı Sıcak Sona Erecek

İstanbul ve İzmir’den sonra Ankara’da da bunaltıcı sıcak sona erecek.

Hava Tahmin Uzmanı Çelik 3 büyükşehirle ilgili de şu bilgileri verdi:

“Ankara’da bugünden itibaren bu 3-4 derecelik sıcaklık düşüşü var. Ankara’da yağış beklentimiz yok. İstanbul’da yine sıcaklıklar mevsim normallerine indi; 28-30 dereceler arasında. İzmir’deki sıcaklıklar da 34-35 dereceler civarında seyretmeye devam edecek.”

Çelik, bu üç büyükşehirde yaşayanların serin havanın tadını çıkarmalarını önerdi.

Başa dön tuşu