Gündem

Bedelli Askerlik Yeni Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayınlandı! Birçok yönetmenlikte değişikliğe gidildi

Bedelli askerlik uygulamasına ilişkin yeni yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmelik, bedelli askerlik hakkından kimlerin yararlanabileceği, başvuru şartları, kura usulü, ödeme süresi ve bedelli askerlikten vazgeçme durumlarını düzenliyor.

Bedelli askerlik uygulamasına ilişkin yönetmelik, 7 Ağustos 2023 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelik, bedelli askerlik hakkından kimlerin yararlanabileceği, başvuru şartları, kura usulü, ödeme süresi ve bedelli askerlikten vazgeçme durumlarını düzenliyor.

Yönetmeliğe göre, bedelli askerlik hakkından yararlanmak isteyen yükümlülerin, yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olmamaları gerekiyor. Bu durumda olan yükümlüler, e-devlet sistemi veya askerlik şubeleri aracılığıyla bedelli askerlik başvurusu yapabilecekler. Yoklama kaçağı, saklı veya bakaya olan yükümlülerin ise başvuruları sadece askerlik şubelerinden alınacak.

Bedelli askerlik başvurusu yapan yükümlüler, kura sonucunda belirlenen kontenjan dahilinde bedelli askerliğe seçilecekler. Kura sonucunda seçilen yükümlüler, belirlenen süre içinde bedelli askerlik ücretini ödeyerek temel askerlik eğitimine katılacaklar. Temel askerlik eğitimi süresi 21 gün olarak belirlendi.

Yönetmelikte ayrıca bedelli askerlikten vazgeçme durumları da düzenlendi. Buna göre, bedelli hakkında vazgeçenler yeniden başvuru yapamayacaklar. Kura sonucunda bedelli askerliğe seçilmeyenler, iki aylık süre içinde ödeme yapmayanlar veya kura veya sınıflandırma öncesi vazgeçenler ise müracaat şartlarını sağlamaları halinde bedelli askerliğe yeniden başvuru yapabilecekler.

Yönetmelik uyarınca temel askerlik eğitimini tamamlamadan Türk vatandaşlığından çıkan veya çıkarılan yükümlülere ise tekrar Türk vatandaşlığı kazandıklarında bedelli askerlikten yararlanabilmeleri için yeni bir hak verilmeyecek.

Bedelli askerlik uygulaması, Türkiye’de uzun zamandır tartışılan ve beklenen bir konuydu. Bedelli askerliği savunanlar, bu uygulamanın hem ekonomiye hem de savunma sistemine katkı sağlayacağını iddia ediyorlar. Bedelli askerliğe karşı çıkanlar ise bu uygulamanın milli birlik ve beraberliği zedeleyeceğini, vatan borcunun parayla ödenemeyeceğini ve profesyonel orduya geçişin daha doğru bir seçenek olduğunu savunuyorlar.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu