Ekonomi

Benzine 1,32 TL zam geliyor! Petrol piyasalarında neler oluyor?

Benzin fiyatlarına yarından itibaren 1,32 TL zam yapılması bekleniyor. Bu zamla birlikte benzin fiyatları 30 TL’ye yaklaşacak. Peki bu zammın nedeni ne? Petrol piyasalarında son dönemde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

Benzin fiyatlarına yarından itibaren (15 Temmuz 2023) geçerli olmak üzere 1,32 TL zam yapılması bekleniyor. Bu zamla birlikte benzin fiyatları 30 TL’ye yaklaşacak. Peki bu zammın nedeni ne? Petrol piyasalarında son dönemde yaşanan gelişmeleri sizler için derledik.

Benzin Fiyatları;

İl Güncel Benzin Fiyatı (TL) Yarınki Benzin Fiyatı (TL)
İstanbul 26.62 27.94
Ankara 27.13 28.45
İzmir 27.18 28.50
Antalya 27.73 29.05

Bu fiyatlar, akaryakıt dağıtım şirketlerinin belirlediği tavsiye edilen fiyatlardır. Fiyatlar, şehirlerdeki akaryakıt istasyonları arasında farklılık gösterebilir.

ABD’de enflasyonun yavaşlaması ve arz kesintileri petrol fiyatlarını artırdı ABD’de enflasyon büyümesinde bu hafta belirgin bir düşüş haberi, petrol fiyatlarını yükselterek ICE Brent’i Mayıs ayından bu yana ilk kez varil başına 80 doların üzerine çıkardı. Suudi Arabistan’ın üretim kesintilerinden ve Rusya’nın ihracat kısıtlamalarından kaynaklanan piyasa sıkışıklığıyla daha da desteklenen petrol fiyatları, ABD ham petrol stoklarında beklenenden fazla artışı bir kenara bırakarak, ayların en büyük kazancına tanıklık etti.

OPEC talep büyümesine güveniyor Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), en son aylık Petrol Piyasası Raporunda, gelecek yıl talep büyümesinin 2,25 milyon varil/gün olacağını tahmin etti. Bu, 2023 için revize edilen rakamın (2,44 milyon varil/gün) sadece biraz altında ve Uluslararası Enerji Ajansı’nın iki katı. OPEC, küresel ekonomik toparlanmanın ve aşılamaların petrol talebini artıracağını öngörüyor.

Libya’da üretim durdu Libya’da ise siyasi istikrarsızlık ve güvenlik sorunları nedeniyle petrol üretimi sekteye uğradı. Eski bir maliye bakanının kaçırılmasına ilişkin aşiret protestolarının yakında komşu El Sharara sahasını da etkileyebilecek daha büyük bir huzursuzluğa dönüşmesinin ardından Perşembe günü Libya’nın 70.000 varillik El Feel petrol sahasında petrol üretimi durduruldu.

Avrupa’da enerji krizi Avrupa’da ise ısı dalgaları ve kuraklık enerji üretimini sıkıştırıyor. Fransa, Rhone Nehri boyunca uzanan iki nükleer santralde (3,6 GW Bugey ve 2,6 GW Saint Alban) üretimi kesintiye uğrattığını duyurdu; çünkü eşi benzeri görülmemiş derecede düşük su seviyeleri ve soğutma havuzlarındaki yüksek sıcaklıklar elektrik üretimini engelliyor. Avrupa’nın en büyük doğalgaz tedarikçisi olan Rusya’nın da gaz fiyatlarını yükseltmesi ve arzı kısıtlaması nedeniyle Avrupa’da enerji krizi yaşanıyor.

Bu gelişmelerin ışığında Türkiye’de de akaryakıt fiyatlarına yeni zamlar gelmesi kaçınılmaz görünüyor. Zamların vatandaşların bütçesini nasıl etkileyeceği ise merak konusu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu