google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Beştaş: Rant ve nepotizm bu iktidarın temel karakteri - haberbil.net
Gündem

Beştaş: Rant ve nepotizm bu iktidarın temel karakteri

Meral Danış Beştaş, AKP’nin bir inşaat partisi olduğunu ve rant ve nepotizmin temel karakteri hâline döndüğünü söyledi.

Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, AKP’nin kentsel dönüşüm, maden ocakları, meralar ve Kanal İstanbul gibi projelerle rant peşinde koştuğunu ve insanların hayatını mahvettiğini söyledi. Beştaş, AKP’nin bir inşaat partisi olduğunu ve rant ve nepotizmin temel karakteri hâline döndüğünü belirtti.

AKP’nin kentsel dönüşüm rantı

Beştaş, konuşmasında, AKP’nin kentsel dönüşüm adı altında insanların yaşadığı yerleri yıkarak yerine lüks konutlar diktiğini ve insanların ölümüne sebebiyet verdiğini ifade etti.

Beştaş, “İnsanların ölümüne sebebiyet verdiğimize dair falan çok ağır bir şey söyledi kentsel dönüşümü işaret ederek, işte, rant meselesine dair hatibimizin, vekilimizin söylediği sözlere. Yani, bütün dünya biliyor ki Adalet ve Kalkınma Partisi bir inşaat partisi aynı zamanda, müteahhitler partisi. Yani varsa yoksa inşaat yapma” dedi.

AKP’nin maden ocakları rantı

Beştaş, konuşmasının devamında, AKP’nin maden ocaklarını açarak doğayı tahrip ettiğini ve işçilerin can güvenliğini hiçe saydığını vurguladı.

“Ama kentsel dönüşüme, ama maden ocaklarını açma. Maden ocaklarını açtığınızda ne oluyor? Doğa katliamı oluyor. İnsanlar ölüyor. Soma’da öldüler, Ermenek’te öldüler, Zonguldak’ta öldüler. Kaç kişi öldü? Binlerce insan öldü. Bu sizin sorumluluğunuzda değil mi?” diye sordu.

AKP’nin meralar rantı

Beştaş, konuşmasının bir bölümünde de AKP’nin meraları imara açarak betonlaştırdığını ve çiftçilerin hayvancılık yapamaz hâle geldiğini anlattı. Beştaş, “Ama meralara binalar dikme. Meraları imara açtınız. Meraları betonlaştırdınız. Çiftçilerimiz hayvancılık yapamaz hâle geldiler. Et ithal ediyoruz. Süt ithal ediyoruz. Yem ithal ediyoruz. Bu sizin başarınız mı?” diye konuştu.

AKP’nin Kanal İstanbul rantı

Beştaş, konuşmasının sonunda ise AKP’nin Kanal İstanbul projesine değindi. Beştaş, bu projenin hem İstanbul’un su kaynaklarını hem de Marmara Denizi’ni yok edeceğini ve 100 binlerce insanın hayatını mahvedeceğini söyledi.

“Ama Kanal İstanbul’la 100 binlerce insanın hayatını mahvetme yani bunu biz değil bütün Türkiye yaşıyor. Kanal İstanbul dediniz ne oldu? Kanal İstanbul yaparsanız ne olacak? İstanbul’un su kaynakları yok olacak. Marmara Denizi yok olacak. Deprem riski artacak. 100 binlerce insanın evi yıkılacak. Bu sizin projeniz mi?” dedi.

Rant ve nepotizm bu iktidarın temel karakteri

Beştaş, konuşmasını bitirirken, AKP’nin rant ve nepotizmle yönetildiğini ve bunun da iktidarın temel karakteri hâline döndüğünü ifade etti.

“Rant ve nepotizm bu iktidarın temel karakteri hâline dönmüş. Biz bunu ilk kez söylemiyoruz ki buradan 1 milyon kere söyledik, yine söyleyeceğiz ve söylemeye devam edeceğiz. Çünkü bu ülke bizim ülkemiz. Bu ülkeyi sizin elinizden kurtaracağız. Bu ülkeyi sizin rantınızdan kurtaracağız. Bu ülkeyi sizin nepotizminizden kurtaracağız” diye konuştu.

Başa dön tuşu