google-site-verification=A87PosubcSTDO2a9r_X0e-JxuYINZDky1x0_DXmsMCc Biden yönetimi, ABD özel sermayesinin Çin teknolojisine yatırım yapmasını kısıtladı - haberbil.net
Genel

Biden yönetimi, ABD özel sermayesinin Çin teknolojisine yatırım yapmasını kısıtladı

Biden yönetimi, ABD özel sermayesinin ve Çin teknolojisindeki risk sermayesi yatırımlarını kısıtlayan yürütme emrini yayınladı. Bu karar, ABD’li teknoloji yatırımcıları için Çin’in sınırları aştığının en net işareti.

Biden yönetimi, ABD özel sermayesinin ve Çin teknolojisindeki risk sermayesi yatırımlarını kısıtlayan yürütme emrini nihayet Çarşamba günü yayınladı. Bu karar, ABD’li teknoloji yatırımcıları için Çin’in sınırları aştığının en net işareti oldu.

Yürütme emri neleri hedefliyor?

Biden, Çin’in bu alanlardaki ilerlemelerinin ABD’nin ulusal güvenlik çıkarlarına aykırı olduğu endişesiyle özellikle yarı iletkenler, kuantum hesaplama ve yapay zeka gibi teknolojilere yatırım yapmayı hedefliyor. Yeni tedbirin gelecek yıl yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yürütme emri, ABD’li yatırımcılara, Çin’in askeri gücünü veya gözetleme yeteneklerini geliştirmek için kullanılabilecek herhangi bir teknolojiye yatırım yapmalarını veya sahip olmalarını yasaklıyor. Bu teknolojiler arasında uydu, roket, biyoteknoloji, robotik ve siber güvenlik de bulunuyor.

Yürütme emri ayrıca, ABD’li yatırımcılara, ABD hükümeti tarafından “kara listeye alınmış” olarak tanımlanan Çinli şirketlere veya bunlarla bağlantılı olanlara yatırım yapmalarını veya sahip olmalarını da engelliyor. Bu şirketler arasında Huawei, ZTE, TikTok ve WeChat gibi tanınmış isimler de var.

ABD’li yatırımcılar nasıl etkilenecek?

ABD’li yatırımcılar, zayıflayan bir ekonomi ve gergin jeopolitik ortamın birleşimi nedeniyle Çin’den istikrarlı bir şekilde geri çekiliyor. PitchBook verilerine göre, Çin’deki birleşik ABD özel sermayesi ve girişim yatırımları, konuşlandırılan sermaye açısından 2022′de sekiz yılın en düşük seviyesine geriledi ve bu eğilim, bu yılın ilk yarısında da devam etti.

Ulusal eş başkanı Elena McGovern , ”‘Evet, bakın, gerçekten Çin’deki varlığımızı bir süredir geri çekiyoruz’ diyen kendi müşterilerimizle görüşmelerimiz oldu” dedi. Özel sermaye danışmanlık firması Capstone’da güvenlik uygulamasında, bir röportajda. “ABD hükümeti, ABD sermayesinin ülke dışına nasıl aktığı ve ABD’li yatırımcıların yatırım kararlarını nasıl aldıkları konusunda ilk kez kısıtlamalar getiriyor. Yani bu yeni bir dönem.”

Siyasi baskı iki taraflı olmuştur. Geçen ay, Çin Komünist Partisi Meclis Seçim Komitesi, dört ABD’li girişim şirketine, Çinli teknoloji şirketlerine yaptıkları yatırımlarla ilgili “ciddi endişelerini” dile getiren mektuplar gönderdi. Ve Temmuz ayında, efsanevi VC firması Sequoia Capital, güçlü Sequoia China birimini yöneten Neil Shen ile uluslararası işini üç bölüme ayıracağını söyledi.

ABD , İsrail ve Latin Amerika’daki erken aşamadaki şirketleri destekleyen Vine Ventures’ın yönetici ortağı Eric Reiner, “ABD parası Pekin’in askeri gelişimini finanse etmek için kullanılmamalı” dedi. ″Çin’e yatırım yapan ve orada ofisler kuran bu firmaların birçoğu gerçekten ateşle oynuyor.”

Çin teknolojisi için ne anlama geliyor?

Çin teknolojisi için, Biden yönetiminin yürütme emri, hem fırsatlar hem de zorluklar yaratıyor. Bir yandan, Çin’in kendi teknoloji ekosistemini geliştirmesi ve yerli inovasyona odaklanması için bir teşvik olabilir. Öte yandan, Çin’in küresel teknoloji pazarına erişimini ve rekabet gücünü sınırlayabilir.

Çin hükümeti, teknoloji sektörünü desteklemek için çeşitli önlemler aldı. Örneğin, yarı iletken endüstrisine 1,4 trilyon dolarlık bir fon ayırdı, kuantum hesaplama alanında dünyanın en hızlı süper bilgisayarını geliştirdi ve yapay zeka konusunda lider bir rol oynamaya çalıştı.

Ancak Çin teknolojisi, ABD’nin kısıtlamalarından tamamen bağımsız değil. Çinli şirketler, ABD’li tedarikçilerden veya müşterilerden önemli ölçüde bağımlı olabilir. Örneğin, Huawei’nin ABD’nin yaptırımları nedeniyle Google’un Android işletim sistemini kullanamaması, TikTok’un ABD’deki faaliyetlerinin tehlikeye girmesi veya Didi’nin ABD borsasında listelenmesinden sonra soruşturmaya maruz kalması gibi durumlar yaşanabilir.

Bu nedenle, Çin teknolojisi için önümüzdeki dönemde hem iç hem de dış pazarlarda daha fazla belirsizlik ve zorluk olabilir.

Sonuç

Biden yönetimi, ABD özel sermayesinin ve Çin teknolojisindeki risk sermayesi yatırımlarını kısıtlayan yürütme emrini yayınlayarak, Pasifik ötesi rekabette yeni bir safha başlattı. Bu karar, ABD’li teknoloji yatırımcıları için Çin’in sınırları aştığının en net işareti oldu. Çin teknolojisi için ise hem fırsatlar hem de zorluklar yarattı. Çin’in kendi teknoloji ekosistemini geliştirmesi ve yerli inovasyona odaklanması için bir teşvik olabilir. Ancak Çin’in küresel teknoloji pazarına erişimini ve rekabet gücünü sınırlayabilir.

Başa dön tuşu