Genel

Bilal Bilici: “Tarım Ürünleri Alarm Veriyor”

Adana Milletvekili Bilal Bilici, yaz boyunca Adana’da yaptığı ziyaretlerde tarım ve tarım ürünleriyle ilgili önemli tespitlerde bulundu. Çiftçilerin ve köylülerin sorunlarını dinleyen Bilici, tarım sektörünün içinde bulunduğu zorluklara dikkat çekti.

Adana Milletvekili Bilal Bilici, yaz boyunca Adana’da yaptığı ziyaretlerde tarım ve tarım ürünleriyle ilgili önemli tespitlerde bulundu. Çiftçilerin ve köylülerin sorunlarını dinleyen Bilici, mısır, pamuk, limon gibi ürünlerin fiyatlarının çok düşük olduğunu ve maliyetleri karşılamadığını belirtti.

Girdilerin devamlı arttığını, tarıma ve üreticilere destek verilmesi gerektiğini ve ürün özelinde primlerin gerçekçi rakamlara yükseltilmesi çağrısında bulundu. Bilici, çiftçilerin ve köylülerin kaderlerine terk edilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Adana Milletvekili Bilal Bilici: “Tarım Ürünleri Alarm Veriyor”

Adana Milletvekili Bilal Bilici, yaz boyunca Adana’nın çeşitli köylerini ziyaret ederek tarım ve tarım ürünleriyle ilgili durum değerlendirmesi yaptı. Çiftçilerin ve köylülerin sorunlarını dinleyen Bilici, tarım sektörünün içinde bulunduğu zorluklara dikkat çekti.

Mısır, Pamuk, Limon Fiyatları Çok Düşük

Bilici, Adana’nın önemli tarım ürünleri olan mısır, pamuk ve limonun fiyatlarının çok düşük olduğunu ve maliyetleri karşılamadığını söyledi. Bu durumun çiftçileri borç batağına sürüklediğini ifade eden Bilici, “Mısırın tonu 800 TL’ye düştü. Pamuğun kilosu 5 TL’nin altına indi. Limonun kilosu ise 1 TL’yi bile bulmuyor. Bu fiyatlarla çiftçilerimiz nasıl geçinecek? Nasıl borçlarını ödeyecek? Nasıl yatırım yapacak?” diye sordu.

Girdiler Devamlı Artıyor

Bilici, tarımda girdi maliyetlerinin de devamlı arttığını belirterek, gübre, ilaç, tohum, elektrik, su gibi girdilerin fiyatlarının her geçen gün yükseldiğini kaydetti. Bu durumun çiftçilerin kar marjını iyice azalttığını vurgulayan Bilici, “Girdiler artarken ürün fiyatları düşüyor. Bu nasıl bir adalet? Bu nasıl bir politika? Çiftçilerimiz zarar ediyor. Üretimden kaçıyor. Tarlalar boş kalıyor. Tarım sektörü kan kaybediyor.” dedi.

Tarıma ve Üreticilere Destek Verilmeli

Bilici, tarım sektörünün canlanması için tarıma ve üreticilere destek verilmesi gerektiğini söyledi. Ürün özelinde primlerin gerçekçi rakamlara yükseltilmesi çağrısında bulunan Bilici, “Çiftçilerimiz emeklerinin karşılığını almalı. Ürün fiyatları maliyetleri karşılamalı. Primler adil olmalı. Tarım sektörü teşvik edilmeli. Tarım politikaları bilimsel verilere göre belirlenmeli.” şeklinde konuştu.

Çiftçiler ve Köylüler Kaderlerine Terk Edilmemeli

Bilici, çiftçilerin ve köylülerin kaderlerine terk edilmemesi gerektiğini belirterek, onların sorunlarına duyarlı olunması gerektiğini ifade etti. Çiftçilerin ve köylülerin sesine kulak verilmesini isteyen Bilici, “Çiftçilerimiz ve köylülerimiz bizim geleceğimizdir. Onlar ülkemizin gıda güvenliğini sağlarlar.

Onlar ekonomimizin lokomotifidir. Onlar toprağımızın sahibidir. Onları yalnız bırakmayalım. Onlara sahip çıkalım. Onların haklarını savunalım.” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu