Ekonomi

Brent Petroldeki Düşüş, Türkiye’deki Akaryakıt Fiyatlarını Nasıl Etkiledi?

Türkiye'de akaryakıt fiyatlarındaki son gelişmeler: Brent petrol fiyatlarındaki düşüş Türkiye'deki motorin fiyatlarına indirim olarak yansıdı. İstanbul Anadolu Yakası'nda güncel benzin, motorin ve LPG fiyatları ne kadar? Akaryakıt fiyatlarının hesaplanması ve ekonomik etkileri. 14 Kasım 2023 itibariyle en güncel akaryakıt fiyatları ve beklentiler.

Son günlerde Brent petrol fiyatlarındaki dalgalanma, Türkiye’deki benzin ve motorin fiyatlarını doğrudan etkiliyor. Brent petrolün varil fiyatı 93 dolardan 80 dolara düşerken, bu durum Türkiye’de motorin fiyatlarına indirim olarak yansıdı. 13 Kasım 2023’ten itibaren geçerli olacak şekilde, motorine 1,64 TL’lik bir indirim yapıldı. Buna karşın, benzin fiyatlarında herhangi bir değişiklik beklenmiyor​​​​​​.

Türkiye’nin Farklı Bölgelerinde Akaryakıt Fiyatları

Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki akaryakıt fiyatları farklılık gösteriyor. Örneğin, İstanbul Anadolu Yakası’nda bir litre benzin 34,48 TL, motorin 36,36 TL ve LPG ise 18,24 TL olarak belirlenmiş durumda. Bu fiyatlar, hem ulusal hem de uluslararası ekonomik koşulların bir yansıması olarak görülüyor​​​​.

Akaryakıt Fiyatlarının Hesaplanması

Türkiye’de benzin ve motorin fiyatlarının hesaplanmasında bir dizi faktör etkili oluyor. Bu hesaplama, gümrüksüz rafineri fiyatına, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) payının eklenmesiyle gerçekleştiriliyor. Ayrıca, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı belirleniyor

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu