Ekonomi

Brezilya Borsası, Merkez Bankası Kararı Öncesi Yükseliyor

Brezilya borsası, merkez bankasının faiz indirimine gitmesi beklenirken olumlu kurumsal haberler ve ekonomik beklentilerle yükseliyor. Petrobras hisseleri Braskem satışıyla değer kazanırken Grupo Casas Bahia zararını artırıyor.

Brezilya’nın önde gelen hisse senedi endeksi Ibovespa, Pazartesi günü %0,5 artışla 119.300 seviyesi yakınlarında işlem gördü ve olumlu kurumsal haberler ve merkez bankasının bu hafta alacağı karar öncesinde Brezilya ekonomisine yönelik olumlu beklentiler arasında geçen haftaki kazanımlarını sürdürmeye çalıştı.

Merkez Bankası’nın (BCB) bu yılın son toplantısında, ülkenin şu anda dünyadaki en yüksek reel faiz oranları arasında yer alan kısıtlayıcı politikasından uzaklaşmanın güvenli olduğunu düşünmeleri nedeniyle Selic faiz oranını 50 baz puan düşürmesi bekleniyor. Bu durum, Brezilya ekonomisinin koronavirüs pandemisinden çıkışını desteklemek için daha fazla teşvik sağlayabilir.

Ek olarak, son Focus bülteni, yatırımcıların bu yıl daha düşük enflasyon ve daha yüksek büyüme öngördüğünü gösterdi. Bülten, 2023 yılı için enflasyon beklentisini %6,8’den %6,7’ye, büyüme beklentisini ise %5,2’den %5,3’e yükseltti.

Kurumsal açıdan bakıldığında Petrobras hisseleri, Braskem’deki çoğunluk hissesini Emirlik devleti tarafından işletilen ADNOC’a satabileceği yönündeki raporların ardından %3 arttı. Öte yandan Grupo Casas Bahia %9’luk düşüşle zarar etmeye devam etti. Perakende devi, üçüncü çeyrekte 1,2 milyar real zarar açıkladı ve borçlarını yeniden yapılandırma planını duyurdu.

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Brezilya Hisse Senedi Piyasası’nın (BOVESPA) bu çeyreğin sonunda 114731,65 seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 103449,68 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu