Ekonomi

Brezilya Hisse Senedi Piyasası, Para Politikası Kararları Öncesinde Düşüşte

Bu makalede Brezilya Hisse Senedi Piyasası’nın Salı günkü performansını ve para politikası kararları öncesindeki piyasa duyarlılığını analiz ediyoruz. Ayrıca Brezilya ekonomisinin son verilerini ve petrol fiyatlarındaki yükselişi inceliyoruz. Son olarak Brezilya Hisse Senedi Piyasası’nın gelecek beklentilerini paylaşıyoruz.

Brezilya’nın en büyük hisse senedi endeksi olan Ibovespa, Salı günü 118.200 seviyesinin altına geriledi ve hem Brezilya hem de ABD’de Çarşamba günü için planlanan önemli para politikası kararlarını beklerken yatırımcıların temkinli davranmasıyla kayıplarını hafifçe genişletti. Endeks, günü %0,3’lük bir düşüşle 117.712 puanda tamamladı.

Olumlu bir not olarak, çıktı büyümesinin öncü göstergesi olan Brezilya’daki IBC-Br Ekonomik Faaliyet Endeksi, Temmuz 2023’te %0,44’lük bir artış göstererek beklentileri aştı ve bu politika kararları öncesinde piyasa duyarlılığına hafif bir destek sağladı. Endeks, Haziran ayında %0,92 oranında yükselmişti. IBC-Br endeksi, Brezilya Merkez Bankası tarafından yayınlanan ve gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) yakın bir performans gösteren bir endekstir.

Petrol Fiyatları Yatırımcıların Radarında

Petrol fiyatlarındaki yükseliş de yatırımcıların radarındaydı ve %0,5’lik kazançla Petrobras’a fayda sağladı ancak yine de potansiyel enflasyonist etkisi nedeniyle endişeleri artırdı. Petrol fiyatları, ABD’nin petrol stoklarının beklenenden daha fazla düştüğünü gösteren verilerin ardından yükseldi. Ayrıca, ABD’nin İran ile nükleer anlaşma konusunda ilerleme kaydedemediği haberleri de petrol fiyatlarını destekledi.

Vale Emtia Fiyatlarından Etkilendi

Bu arada Vale’de emtia fiyatlarının düşük kalması nedeniyle dalgalanmalar yaşandı. Demir cevheri fiyatları, Çin’in çelik üretimini kısıtlamasının talebi azaltacağı beklentisiyle düştü. Vale, Brezilya’nın en büyük demir cevheri üreticisi ve ihracatçısıdır. Şirket ayrıca nikel, bakır, alüminyum ve diğer metallerin de üretimini yapmaktadır.

Brezilya Hisse Senedi Piyasası Beklentileri

Trading Economics’in küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre, Brezilya Hisse Senedi Piyasası’nın (BOVESPA) bu çeyreğin sonunda 114731,65 seviyesinde işlem görmesi bekleniyor. İleriye baktığımızda 12 ay içinde 103449,68 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu