Dünya

Brezilya’da Perakende Satışlar Beklentileri Aştı

Brezilya’da perakende satışlar Temmuz 2023’te bir önceki aya göre %0,7 artarak piyasanın beklentilerini aştı. Bu makalede, perakende satışlardaki artışın ve düşüşün nedenleri ve sektörel dağılımı inceleniyor.

Brezilya’da perakende satışlar, Temmuz 2023’te bir önceki aya göre %0,7 artarak, piyasanın %0,3’lük artış tahminlerini aştı ve merkez bankasının yüksek faiz oranlarına rağmen tüketici güveninin yüksek olduğunu gösterdi. Bu, Haziran ayında revize edilen %0,1’lik artışın ardından ikinci ay üst üste artış anlamına geliyor.

Perakende Satışlarda En Çok Artış Gösteren Sektörler

Perakende satışlardaki artışın büyük bir kısmı ofis, teknoloji ve iletişim ekipmanları satışlarından kaynaklandı. Bu sektördeki satışlar Temmuz ayında bir önceki aya göre %11,7 artarak Haziran ayındaki %3,9’luk düşüşün tersine döndü. Bu artışın nedeni, pandemi sonrası dönemde evden çalışma ve uzaktan eğitim talebinin artması olabilir.

Kişisel ve ev eşyaları satışları da Temmuz ayında %8,4 artarak Haziran ayındaki %0,1’lik artışı geride bıraktı. Bu sektördeki satışlar, tüketicilerin gelirlerini daha fazla harcamaya yönelik istekliliğini yansıtıyor olabilir.

Süpermarketler, hipermarketler ve gıda mağazalarındaki perakende satışlar da Temmuz ayında %1,4 artarak Haziran ayındaki %0,3’lük artışın üzerine çıktı. Bu sektördeki satışlar, gıda fiyatlarındaki yükselişi ve tüketici harcamalarındaki toparlanmayı gösteriyor.

Perakende Satışlarda En Çok Düşüş Gösteren Sektörler

Temmuz ayında perakende satışlarda düşüş gösteren sektörler ise yakıt ve madeni yağlar, mobilya ve otomobil araçları ve parçaları oldu. Yakıt ve madeni yağlar satışları Temmuz ayında bir önceki aya göre %1 düşerek Haziran ayındaki %0,1’lik düşüşün devamını sağladı. Bu düşüşün nedeni, yakıt fiyatlarındaki yükseklik ve ulaşımda alternatif arayışları olabilir.

Mobilya satışları Temmuz ayında bir önceki aya göre %0,9 düşerek Haziran ayındaki %0,9’luk artışın tersine döndü. Bu sektördeki satışlar, mobilya fiyatlarındaki artış ve tüketicilerin daha az dayanıklı mallara yönelmesi nedeniyle düşmüş olabilir.

Otomobil araçları ve parçaları satışları ise Temmuz ayında bir önceki aya göre %6,2 düşerek Haziran ayındaki %8,8’lik artıştan sonra en büyük düşüşü yaşadı. Bu sektördeki satışlar, otomobil fiyatlarındaki yükseklik, kredi faiz oranlarındaki artış ve arz kısıtlamaları nedeniyle azalmış olabilir.

Yıllık Bazda Perakende Satışlar

Yıllık bazda perakende satışlar Temmuz 2023’te bir önceki yılın aynı ayına göre %2,4 arttı. Bu artışın büyük bir kısmı süpermarketler, hipermarketler ve gıda mağazalarındaki perakende satışlardan (%6) kaynaklandı. Diğer sektörlerde ise yıllık bazda perakende satışlar ya azaldı ya da değişmedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu