Ekonomi

BSE Sensex, teknoloji hisselerinin düşmesi ve Delta Corp’un vergi sorunuyla karşılaşmasıyla düştü

Teknoloji hisselerinin düşmesi ve Delta Corp’un vergi sorunu nedeniyle BSE Sensex Pazartesi günü düşüşle başladı. Endeks, küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre bu çeyreğin sonunda 64867,19 puanda işlem görmesi bekleniyor.

BSE Sensex Pazartesi günü erken işlemlerde 151,6 puan veya %0,2 düşüşle 65.857,5’e geriledi, teknoloji hisseleri düşmeye devam ederken beşinci seansta da düşüşle yaklaşık üç haftanın en düşük seviyesine geriledi. Kumarhane operatörü Delta Corp ise şirketin vergi dairesinden bir yazı aldığını açıklamasının ardından %17,4 değer kaybetti.

Teknoloji hisseleri baskı altında

Teknoloji hisseleri %0,8 düşerken onu tüketim malları, bankacılık sektörleri ve petrol ve gaz takip etti. Endeksin ilk sıralarında SBI Life (-%1,8), Infosys (-%1,5), Larsen & Toubro (-%1,2), Hero Motocorp (-%1,2) ve HDC Life (-%1,1) yer aldı.

Teknoloji sektörü, ABD’de Federal Rezerv’in (Fed) kısıtlayıcı para politikasının beklenenden daha uzun süre yürürlükte kalacağı endişelerinin ortasında Wall Street’te Cuma günü düşüş kaydetti. Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta yaptığı açıklamada, enflasyonun yüksek seyretmesinin geçici olduğunu ancak faiz artırımına gidebileceklerini söylemişti.

Delta Corp vergi sorunuyla sarsıldı

Delta Corp’un hisseleri ise Pazartesi günü %17,4 oranında değer kaybederek 279 rupiden 230 rupiye indi. Şirket, Mumbai Vergi Dairesi’nin kendisine bir yazı gönderdiğini ve kumarhane gelirlerinin vergilendirilmesine ilişkin bir anlaşmazlık olduğunu duyurdu. Şirket, yazının içeriğini henüz incelemediğini ancak hukuki haklarını koruyacağını belirtti.

Delta Corp, Hindistan’ın en büyük kumarhane operatörüdür ve Goa, Daman ve Sikkim’de kara ve deniz kumarhaneleri işletmektedir. Şirket ayrıca çevrimiçi oyun platformları Adda52.com ve Adda52Rummy.com’un da sahibidir.

Sensex’in geleceği ne olacak?

BSE Sensex’in bu çeyreğin sonunda 64867,19 puanda işlem görmesi bekleniyor. Küresel makro modelleri ve analistlerin beklentilerine göre endeks 12 ay içinde 61560,13 seviyesinde işlem göreceğini tahmin ediyor.

Endeksi etkileyen faktörler arasında küresel ekonomik toparlanma, ham petrol fiyatlarındaki artış, yabancı fon çıkışları ve ABD Hazine tahvil getirilerindeki yükseliş yer alıyor. Ayrıca Hindistan’da koronavirüs salgınının seyrine ve aşılama programının ilerleyişine de bağlı olarak endeksin dalgalanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu